[WYWIAD] WE ARE KNITTERS

[WYWIAD] WE ARE KNITTERS

Marka We Are Knitters powstała w 2011 roku, po tym jak jej założyciele, Pepita Marin i Alberto Bravo odbyli podróż służbową z jedną z międzynarodowych firm księgowych, dla której oboje pracowali. Będąc w Nowym Jorku zobaczyli osobę, która robiła na drutach. W tym momencie powstał pomysł na nowy biznes.

We Are Knitters pracuje nad tym, aby wskrzesić modę na robienie na drutach, przedstawiając to hobby w nowy i świeży sposób. Marka angażuje się w szybko rosnącą ogólnoświatową społeczność amatorów i profesjonalistów robiących na drutach, a także producentów materiałów poprzez media społecznościowe, różnego rodzaju spotkania branżowe i przede wszystkim produkt, który przemawia do młodego odbiorcy.

wywiad We Are Knitters

 

Zadaliśmy Francesce Ling z działu marketingu firmy We Are Knitters kilka pytań o markę i ich strategię działań w social media. Rozmawia: Zuzanna Śleszyńska, Lettly.

Kim są wasi klienci?

We Are Knitters: Klienci We Are Knitters należą do jednej z dwóch kategorii:
Doświadczeni klienci, którzy dorastali, robiąc na drutach. Ta grupa oczekuje wysokiej jakości – dlatego dbamy o to, aby klienci dostali tę jakość.
Nowe pokolenia: generacja X – to młoda grupa, interesująca się modą i jej zrównoważonym rozwojem, bardzo doświadczona w zakupach przy użyciu nowych technologii. Najczęściej marka wchodzi z nimi w kontakt, gdy wrzucają zdjęcia swoich dzierganych rzeczy na Instagram, tagując najodleglejsze zakątki świata – to jeden z wyznaczników tego pokolenia. To byli początkowi odbiorcy, którzy pomogli nam wzbić się na wyższy poziom.

Który z kanałów mediów społecznościowych okazał się najlepszy pod względem sprzedaży?

Możemy przypisać wiele Facebookowi, jednak jesteśmy pewni, że to właśnie Instagram ma ogromny, bezpośredni wpływ na naszą sprzedaż (dzięki ilości interakcji). Kiedy robimy coś tak dziecinnie prostego, jak udostępnianie zdjęcia jednego z naszych klientów, to widzimy bardzo duży odzew. Ludzie lubią, gdy firmy ich słuchają, a przede wszystkim dbają o nich, a także widzą, że marka ma też ludzką twarz  ‐ a dzieje się tak np. gdy udostępniamy zdjęcia. To także pomocny sygnał dla początkującej i może trochę niepewnej swoich umiejętności osoby, robiącej na drutach, ponieważ może przekonać się, że mamy dla niej czas i chcemy wiedzieć co robi, a tym samym przekłada się to na interakcje na innym, lepszym poziomie.

A które kanały mediów społecznościowych zaskoczyły Was lub okazały się niewypałem?

Analizując nietrafne rozwiązania pod względem reklamy, Twitter okazał się niepowodzeniem ‐ konwersja była bardzo niska. Facebook i Instagram są o wiele bardziej skuteczne. Pinterest działa bardzo dobrze. Prowadzimy na nim regularnie konkursy, co generuje ruch na naszej stronie i zwiększa liczbę członków naszej społeczności.

wywiad We Are Knitters

 

Czy mierzyliście współczynniki konwersji i ruchu z Instagrama przed współpracą z Lettly? Jak zmieniły się statystyki po wprowadzeniu możliwości zakupowych z Lettly na Instagramie?

Uwielbiamy Google Analytics. To naprawdę działa i pozwala zobaczyć jak nowe strategie marketingowe, które realizujemy, jak np. z Lettly, wpływają na naszą sprzedaż. Obserwując ogromny wzrost użytkowników i ruchu na Instagramie, jako marka zanotowaliśmy 17‐krotny wzrost ruchu na stronie w ciągu roku (tylko z samego Instagrama). Dlatego też, Instagram jako medium stał się dla nas bardzo ważnym środkiem do komunikacji z klientami, a także dodatkowym kanałem sprzedażowym. Generując zakupowe doświadczenia z Lettly odnotowaliśmy aż 70% wzrost sprzedaży produktów.

 

Jak tworzycie treści na Instagrama? Współpracujecie z infuencerami?

Może i brzmi to trochę banalnie, ale treść naprawę tworzy się sama. Mamy to szczęście, że nasz produkt można w piękny sposób sfotografować w nieskończonej ilości miejsc i kontekstów. To pozwala, aby zdjęcie zostało bezpośrednio zaaranżowane przez nasz zespół w Madrycie, ale także nasi klienci mogą bezpośrednio wpływać na markę. Współpracujemy z influencerami poprzez różnego rodzaju inicjatywy marketingowe również poza Instagramem, które i tak później do niego wracają. Zazwyczaj jest tak, że gdy blogger czy inny influencer wypróbuje nasze produkty, zwykle dzieli się tym z osobami, które go obserwują, bo produkt mu się podoba, wspiera inicjatywę, wizerunek marki, a dzięki temu sam pomysł szeroko się rozprzestrzenia.

wywiad We Are Knitters

 

Co uważacie za najważniejszy element w prowadzenia profilu marki na Instagramie?

Interakcje. Jesteśmy czymś więcej niż tylko marką dla wielu naszych klientów. Jesteśmy czymś na wzór rozszerzonej rodziny czy wspólnoty. Nasi klienci doceniają, a wręcz nawet uwielbiają gdy udostępniamy ich zdjęcia i poświęcamy czas na to, aby odpowiedzieć na pytania czy komentarze które dostajemy. To naprawdę pomaga zwiększyć ogólny poziom zadowolenia klienta i jego zaangażowanie, w myśl zasady, że zadowolony klient to najlepszy rodzaj marketingu! Ważnym jest również, aby wysyłać spójne wiadomości za pomocą wszystkich kanałów online, a w szczególności za pomocą Instagrama, który jest fantastycznym miejscem do dzielenia się doświadczeniem robienia na drutach i życiem w duchu handmade.

Czy macie w planach zmianę strategii sprzedaży online na rok 2016? W jakim kierunku planujecie zmiany?

Jako firma, która przede wszystkim działa jako e‐commerce, istotnym jest, aby na bieżąco aktualizować strategię i dbać o to, aby zawsze pozostawać w grupie innowacyjnych i efektywnych rozwiązań sprzedażowych. Z aplikacjami takimi jak Lettly, możemy tworzyć bardziej płynną strategię sprzedaży, zwłaszcza będącą w stanie dopasować się do impulsów ze strony klientów, gdy zobaczą nasz produkt. W 2016 roku planujemy także skupić się na organizowaniu i uczestniczeniu w wydarzeniach, zaprojektowanych z myślą o tym, aby WAK trafiło to o wiele większej ilości ludzi. Nie zapominając jednocześnie o tym, aby zintegrować to z naszymi kanałami mediów społecznościowych i tradycyjnymi kanałami sprzedażowymi.

 

Zaczynasz przygodę z social media? Chcesz w pełni wykorzystać potencjał mediów społecznościowych? Zapisz się na nasze najbliższe szkolenie „Twoja Marka na Instagramie”. Szkolenie skierowane jest do osób na co dzień związanych z marketingiem marek: specjalistów marketingu i e-commerce, brand managerów, a także właścicieli małych i średnich marek. Sprawdź program szkolenia, zapisz się, a my wyślemy Ci więcej informacji! Liczba miejsc ograniczona!

 

Leave a Reply