[WYWIAD] LA MANIA

[WYWIAD] LA MANIA

Marka La Mania powstała w 2010 roku jako odpowiedź na niszę na rynku dóbr luksusowych. Do fanów marki można zaliczyć znanych przedstawicieli świata telewizji, biznesu oraz mody. W krótkim czasie eleganckie i minimalistyczne sukienki zyskały grono klientek w Polsce i na świecie. Kolekcje są dostępnie m.in w domach towarowych Harrods i Browns w Londynie czy Antonia w Mediolanie. Oprócz czterech stacjonarnych butików w Polsce, La Mania prowadzi sklep online. Oba kanały dystrybucji są promowane na mediach społecznościowych. Profil na Facebooku ma prawie 60 tys. polubień, a konto na Instagramie prawie 35 tys. obserwujących.

 

Zadaliśmy Lindzie Czerniawskiej, PR & Digital Marketing Manager w firmie La Mania kilka pytań o markę i klientów offline i online. Rozmawia: Zuzanna Śleszyńska, Lettly.

 

Czym różni się klient La Mania online i offline?

Klient offline przed dokonaniem zakupu ma możliwość przeanalizować dany model. Dotknąć tkaninę, sprawdzić sposób uszycia, przymierzyć go. Może liczyć na zindywidualizowaną obsługę i porady personelu w butiku. Zakupy offline są bardziej przemyślane i analizowane pod kątem konkretnych okoliczności.

Klient online jest szybszy w podejmowaniu decyzji. Jest cyfrowym nomadem – inspiracje, stylizacje i modele wyszukuje w Internecie. Zagląda na stronę marki, szuka nowości na Instagramie, inspiruje się stylem gwiazd. Coraz więcej klientów La Manii decyduje się na zakupy online. Dzięki przystosowaniu strony do urządzeń mobilnych, proces zakupowy staje się wygodniejszy i prostszy.

wywiad la mania
La Mania SS16

Jak zachęcić klientów offline do korzystania z możliwości zakupowych w Internecie?

Najważniejsze jest dostosowanie sklepu online do potrzeb klienta stacjonarnego, który ceni sobie przede wszystkim obsługę na najwyższym poziomie. Proces dokonywania zakupu musi być łatwy i zamykać się w jak najmniejszej ilości kroków.

Dużą zachętą do korzystania z możliwości zakupów w Internecie może być wprowadzenie wyjątkowej, limitowanej kolekcji dostępnej tylko i wyłącznie online. W naszym przypadku była to seria t-shirtów i bluz #KissKissMania.

 

Które kanały mediów społecznościowych najlepiej sprawdzają się dla marek z segmentu premium?

Najmocniejsze i najszybciej rozwijające się kanały społecznościowe w tym przypadku to Facebook, Instagram oraz YouTube. Facebook daje możliwość dotarcia do konkretnej grupy docelowej (klienta premium) poprzez spersonalizowane i mocno stargetowane reklamy. Instagram jest świetnym narzędziem do budowania świadomości marki i wzmacniania więzi z klientem poprzez potęgę obrazu. Kanał YouTube skupia w jednym miejscu nagrania video z kampanii wizerunkowych i eventów. To dla nas kolejne medium społecznościowe budujące wizerunek marki.

wywiad la mania
La Mania SS16

 

Jak ważny jest Instagram dla wizerunku marki i sprzedaży?

Instagram pozytywnie wpływa zarówno na wizerunek marki jak i na sprzedaż promowanych tym kanałem produktów. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się kanałów mediów społecznościowych. Rośnie dziesięć razy szybciej niż Facebook i Twitter!

Instagram w pierwszej kolejności był dla marki kanałem budowania i wzmacniania więzi. Odpowiadamy na zapytania dotyczące konkretnych modeli, na komentarze, inicjujemy interakcje z użytkownikami. To narzędzie do promowania wizerunku, stylu życia oraz wartości marki. Daje możliwość zwiększenia świadomości oferty La Manii oraz dotarcie do nowej grupy klientek w wieku 18-25 (najbardziej aktywna grupa użytkowników Instagrama w Polsce) z tańszą linią produktów, dostosowaną do preferencji pokolenia Y.

 

 

Jak zmieniły się statystyki po wprowadzeniu możliwości zakupowych z Lettly na Instagramie?

Pierwszym krokiem było zwrócenie się w stronę potrzeb klienta online. Uaktualniliśmy stronę e-commerce oraz jej mobilną wersję i dostosowaliśmy ją pod doświadczenia użytkownika w sieci. Możliwości sprzedażowe na Instagramie stały się kolejnym kanałem wspierającym sprzedaż online. Po wprowadzeniu Lettly widzimy wyraźny wzrost konwersji oraz ruchu z Instagrama. Lettly, tuż po mobilnej aplikacji Facebook, każdego miesiąca generuje największą ilość wejść na stronę oraz liczbę nowych użytkowników. Każdy nowy użytkownik to potencjalny klient dla La Manii. Lettly idealnie wpisuje się w trend dokonywania zakupów w czasie realnym. To skrócenie drogi klienta do posiadania wymarzonego produktu. Aplikacja w prosty i wygodny sposób przekierowuje klienta z poziomu poszukiwań inspiracji na realne zakupy.

wywiad la mania
La Mania SS16

 

Czy pojawiają się jeszcze na profilu marki na Instagramie zapytania typu: „gdzie mogę to znaleźć na stronie”?

Sporadycznie. Najczęściej w przypadku nowych klientek, które nie zapoznały się jeszcze z narzędziem. Dlatego przy otagowanych produktach zawsze wspominamy o możliwości zakupu bezpośrednio przez Instagram. Natomiast, klientki i fanki, które obserwują nasz profil na co dzień, wiedzą i korzystają z możliwości kupowania produktów przez aplikację Lettly.

 

 

 

 

 

 

Jak wygląda strategia działań w social media marek z zagranicy? Przeczytaj nasz wywiad z Francescą Ling z działu marketingu firmy We Are Knitters.

 

 

Zapisz

Leave a Reply