TRENDY W KOMUNIKACJI NA 2017 ROK

TRENDY W KOMUNIKACJI NA 2017 ROK

W dzisiejszych czasach każdy może zostać wydawcą treści, ale jak się okazuje – nie każdy powinien. O trendach w komunikacji na 2017 rok rozmawiamy z Karoliną Rafalo z działu marketingu i sprzedaży Prowly – narzędzia, które ułatwia pracę PR-owca z mediami.

 

prowly

 

Większość marek ma naprawdę ciekawą historię o swoich początkach, którą chce się podzielić ze światem. Za pomocą których mediów zakomunikować ją w najbardziej efektywny sposób?

Według mnie w tym przypadku sprawdza się przede wszystkim video. W kilkudziesięciosekundowym filmie czy animacji można przedstawić historię marki, wciąż podtrzymując uwagę odbiorcy. Dodatkowo badania pokazują, że wiadomości zawierające materiał video są o 40% częściej sharowane, więc jest to świetny sposób na to, by historia  rozeszła się viralowo.

Press Realese to wciąż dobre rozwiązania do komunikacji? Czy już passe?

Niektórzy faktycznie twierdzą, że informacja prasowa umarła. Po części mogę się z tym stwierdzeniem zgodzić – teraz aby przetrwać, taki komunikat musi być nie tylko naszpikowany faktami, musi być też interaktywny i spersonalizowany. Popularne stało się również łączenie różnych form komunikacji – dodawanie tweetów czy embedowanie video do informacji prasowej jest na porządku dziennym. Coś, co kilka lat temu było nie do pomyślenia, dzisiaj nikogo już nie dziwi. I dobrze!

Każda może teraz stać się wydawcą swojego własnego contentu. Z jednej strony od content managerów wymaga się wysokiej jakości tekstów, z drugiej ich efektywnej dystrybucji. Z doświadczenia i obserwacji branży – jakie są Twoje rady dla content managerów? Czy coś zasługuje na poprawę działań?

Przede wszystkim jakość tworzonych treści. Każdy może stać się wydawcą swojego własnego contentu, ale nie każdy powinien. Dużo jest treści, które nie wnoszą żadnej wartości lub są kalką bardziej popularnych tekstów. Dla mnie mniej znaczy więcej – lepiej stworzyć jeden świetny materiał, który z uwagi na swoją odkrywczość, przyniesie nam dużą poczytność niż kilka takich, obok których większość przejdzie obojętnie. Dobry content to taki, który jest podparty faktami i statystykami, a przy tym napisany lekką ręką.

Co przyniesie nam rok 2017 w kwestiach komunikacji contentowej na social mediach?

Zapowiada się, że będzie to zwariowany rok. Głównie jednak, w moim odczuciu, 2017 będzie stał pod znakiem komunikacji video, co więcej – komunikacji surowej, nieedytowanej. Odbiorca coraz częściej stawia na szczerość, stąd rosnąca popularność Instagram Stories, Snapchata czy live streamingu.

Co czytasz ze świata i z PL gdy chcesz dowiedzieć się co nowego dzieje się w marketingu i social mediów?

Powiem jedno – Medium! Jest to miejsce w które się wsiąka, mocno uzależniające. Według mnie w ostatnim czasie nie ma lepszego miejsca – tysiące rzetelnych artykułów i świetna społeczność. Wśród moich ulubionych publikacji jest zdecydowanie ‘Marketing & Entrepreneurship’ and ‘Marketing & Growth Hacking’.

Ciekawym zjawiskiem jest dodatkowo to, że wiele firm zaczyna prowadzić swoje magazyny na Medium – jest tam już Slack, Buffer a od jakiegoś czasu i my dołączyliśmy do tego grona z publikacją Prowly.

Co więcej, trend związany ze storytellingiem będzie się dalej rozwijał – marki dalej będą tworzyć magazyny i dzielić się materiałami ‘behind the scenes’.

Edyta z zespołu Prowly przygotowała ostatnio świetną kompilacje trendów w komunikacji na 2017 – warto rzucić okiem.

 

Leave a Reply