JAK PRZEPROWADZIĆ KONKURS NA INSTAGRAMIE?

JAK PRZEPROWADZIĆ KONKURS NA INSTAGRAMIE?

500 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie i prawie 100 milionami postów dziennie. Dzięki takim wynikom Instagram plasuje się na wysokim miejscu platform społecznościowych idealnych dla marek, które chcą zwiększyć swój zasięg i zaangażowanie z użytkownikami. Idealnym sposobem na rozpoczęcie interakcji na Instagramie jest konkurs.  Aktywuje treści tworzone przez samych użytkowników i zwykle wymaga od nich dużego zaangażowania. Od czego więc zacząć?

Aby ukierunkować działania związane ze strategią konkursową przejdziemy przez 10 kroków, które pomogą Ci go zaplanować. Od wyznaczenia celów po monitorowanie zgłoszeń.

 1.    Cel konkursu

Zanim przejdziesz do realizacji konkursu, ważnym jest aby w pierwszej kolejności wszystko zaplanować. Kluczem do sprawnie przeprowadzonego konkursu jest jasne ustalenie celu przedsięwzięcia i powiązanie go z zainteresowaniami grupy docelowej. Celem może być  rozwinięcie obecności marki na Instagramie lub powiększenie liczby obserwujących, zebranie opinii o nowym produkcie i dokładniejsze poznanie preferencji zakupowych potencjalnych konsumentów. Po zakończonym konkursie bez celów nie będziemy wiedzieć czy sam konkurs był sukcesem i czy warto go powtórzyć.

Nie staraj się też za wszelką cenę dostać odpowiedzi na wszystkie pytania. Skoncentruj się na wybranym aspekcie. Pomyśl o ludziach, do których chcesz dotrzeć. Jakie zdjęcia dostają najwięcej lajków? Które są żywo komentowane? To może wiele powiedzieć o grupie docelowej.

Możesz iść nawet o krok dalej. Sprawdź jakie posty są zamieszczanie przez użytkowników. O czym lubią rozmawiać? Co ich śmieszy? W jaki sposób prowadzą swój własny profil na Instagramie? Jeśli zamierzasz zbudować większe zaangażowanie wokół profilu marki, musisz skupić się na contencie. Ma zainteresować odbiorców na tyle, aby sami zechcieli się nim podzielić ze swoimi przyjaciółmi.

Na samym początku, oprócz celów musisz ustalić ramy czasowe konkursu i budżet. Określi to później szczegóły logistyczne i ułatwi zaplanowanie skuteczniejszego konkursu.

2.Zaprojektuj metodę brania udziału w konkursie

Chociaż najbardziej skuteczną metodą angażowania użytkowników są konkursy, które skłaniają odbiorców do zamieszczania własnych zdjęć, istnieje wiele różnych sposobów w jakich marki mogą tworzyć konkursy na Instagramie. Sky is the limit. Z tego powodu, kolejnym ważnym punktem po ustaleniu celów jest dopracowanie i jasne sprecyzowanie zasad w jakich użytkownik może wziąć udział w konkursie.

Oto kilka form na wzięcie udziału w konkursie:

 • Zaangażuj użytkowników aby wrzucali zdjęcia lub video z konkretnym hasztagiem i na dany temat
 • Konkurs może składać się z kilku etapów, na każdym będziesz wydawać polecenia dotyczące posta, a użytkownicy popiszą się kreatywnością.
 • Spraw, aby użytkownicy oznaczali Twoją markę w poście
 • Zbierz jak najwięcej polubień lub komentarzy pod jednym z postów

Przeanalizuj czy Twoje zasady konkursu są łatwe w odbiorze, a stopień trudności zadania nie zniechęci potencjalnych użytkowników. Przecież zależy Ci na ruchu na kanałach społecznościowych.  Zdecyduj czy ma być to tylko jeden hasztag – np. z nazwą marki czy np. również hasztag z nazwą akcji lub czymś śmiesznym. Musi to być jasno określone.

3) Znajdź idealny hasztag

Dobry hasztag to klucz to wciągającego i angażującego konkursu. Bez niego nie ma związku między konkursem a generowanymi treściami. Hasztagi pomagają stworzyć rozpoznanie marki poprzez mechanizm dzielenia się i tworzenia uczestnictwa.

Wymyślenie idealnego hasztagu może być problematyczne. Jeśli planujesz, że konkurs będzie miał ramy czasowe, to na pewno nie chcesz, aby był to hasztag, który będzie bardzo popularny, bo będzie pojawiał się nawet i po zakończeniu zabawy. Jak znaleźć coś wyjątkowego i chwytliwego?

Przewodnik po hasztagach:

 • Krótkie – łatwo wpadają do głowy, łatwe do zapamiętania, przeczytania i napisania. Z zasady im krótszy i prostszy hasztag tym lepiej.
 • Trafny – upewnij się, że hasztag jest istotny i odpowiedni. Co to znaczy? Wyraźnie związany z marką, nawiązuje do nazwy marki, produktu lub usługi.
 • Łatwe do zapamiętania – chodzi o to, żeby jak ktoś usłyszy hasztag – łatwo skojarzył go z konkursem, akcją lub marką. Hasztag może na profilu pojawić się już wcześniej jako zajawka zbliżającego się konkursu, budując napięcie i zainteresowanie. Dlatego postaraj się, aby hasztag był chwytliwy, łatwy w wyszukiwaniu i przede wszystkim łatwy do napisania! Unikaj trudnej pisowni czy mylących słów.
 • Uniwersalne – pomyśl o grupie docelowej. Czy wszyscy mówią tym samym językiem? Używają podobnych słów? Jeśli uderzasz do użytkowników z całego świata bądź ostrożny z idiomami czy slangiem – może to zmylić i zniechęcić ludzi.
 • Rzadkie – czy są użytkownicy, którzy już używają takiego samego hasztaga do zupełnie innych celów? Jeśli tak, to jest wystarczający powód aby zacząć poszukiwania od nowa.
 1. Jasno zdefiniuj temat

Ponieważ większość konkursów organizowanych na Instagramie polega na treściach generowanych przez użytkowników, to bardzo ważne, aby wyraźnie określić temat, typ, rodzaj zdjęć i video wrzucanych przez użytkowników.

Tematyka konkursu może krążyć wokół specyfiki marki, rodzaju branży, produktach czy usługach. Może też odnosić się do wydarzeń – np. wakacji, pór roku, świąt i po części też odwoływać się do produktów.

 1. Zdecyduj jak będzie wybierany zwycięzca

Elementem dobrze zaplanowanej strategii konkursu na Instagramie jest poinformowanie uczestników na samym początku w jaki sposób zostanie wybrany zwycięzca. Większość konkursów na tej platformie odbywa się na jednej z dwóch zasad: głosowaniem użytkowników lub wybrane jury zdecyduje o nagrodzie. Jedyne o czym należy pamiętać przeprowadzając konkurs na Instagramie w Polsce to to, że nie wolno losować zwycięzcy.

Głosowanie:

To świetni sposób, aby konkurs rozprzestrzenił się online. Uczestnicy walczą o jak największą liczbę polubień. Jeśli nagroda jest wyjątkowo cenna lub atrakcyjna, użytkownicy zrobią wszystko (lub prawie wszystko) aby podzielić się danym postem ze swoimi przyjaciółmi na różnych platformach społecznościwoych aby dostać jak najwięcej lajków.

Ta strategia pozwala zwiększyć zasięg użytkowników. Ale z drugiej strony, możesz napotkać na problemy w postaci „like botów”, które tylko pozornie pomagają. To tylko sztuczne polubienia. Nie mają nic wspólnego z rzeczywistym zaangażowaniem.

Jury:

Biorąc pod uwagę jakość i rzetelność, metoda jury jest wyraźnym zwycięzcą. Grupa ekspertów decyduje o zwycięscy, nie polegając na systemie ilości głosów użytkowników.

Oczywiście są plusy i minusy obu metod głosowania, ale bez względu na to który sposób wybierzesz, upewnij się, że zasady głosowania są jasne i czytelne i każdy użytkownik od razu będzie wiedział o co walczy i w jaki sposób. Możesz poeksperymentować i spróbować z metodą mieszaną. Na pierwszym etapie będzie decydować jury, a później głosy lub na odwrót.

 1. Wybierz nagrodę

Wybierając nagrodę w konkursie weź pod uwagę grupę docelową, budżet i cele. Pamiętaj o tym, że zapraszając użytkowników do wzięcia udziału w konkursie, prosisz ich o zaangażowanie. Mając na uwadze ten wysiłek musisz zrównoważyć włożone przez użytkowników koszty (czas, energię i uwagę, a często i kreatywność) właśnie nagrodą w zależności od stopnia zaangażowania. Zgarnięcie koszulki jest miłe, ale na pewno zaangażujesz więcej osób sponsorując wyjście do restauracji czy wycieczkę.

Nie tylko jej wartość jest istotna. Nagroda powinna być obiektem pożądania grupy odbiorców. Odpowiedz na pytanie – co grupa docelowa chciałaby mieć? A następnie skoryguj wynik budżetem. Nagroda nie musi być droga. Powinna mieć dużą wartość dla obserwujących profil marki i wywołać u nich zainteresowanie. Mogą to być karty upominkowe, darmowe usługi, kupony, prezenty, torby-niespodzianki.

 1. Zredaguj regulamin konkursu

Nie zapomnij, że podczas tworzenia konkursu z nagrodami trzeba przestrzegać wytycznych prawnych. Przepisy są uzależnione od tego, w jakim kraju jesteś i kto może wziąć udział w konkursie. Regulamin nie może być pominięty.

Oto kilka informacji, o których nie możesz zapomnieć w regulaminie:

 • Nazwę marki i dane kontaktowe
 • Daty konkursu
 • Kto może brać udział w konkursie (np. ograniczenia-wiek)
 • Krok po kroku jak można wziąć udział w konkursie
 • W jaki sposób zwycięzca jest wybierany
 • Daty rozstrzygnięcia konkursu
 • Data kiedy zwycięzca zostanie poinformowany o wygranej
 • Czas jaki zwycięzca ma na skontaktowanie się z organizatorami konkursu w sprawie nagrody
 • Szczegóły dotyczące nagrody  (ilość nagród, opis i wszelkiego rodzaju ostrzeżenia)
 • Sposób w jaki nagroda zostanie dostarczona do zwycięzcy
 1. Promocja

Kiedy już zaplanowałeś konkurs i jego realizację, czas na promocję. Od czego najlepiej zacząć?

 • Blog – napisz szczegółowy post dotyczący konkursu i użyj go jako zajawkę, kierującą na docelową podstronę konkursu.
 • Media społecznościowe – najlepszym miejscem na rozpoczęcie konkursu w mediach spolecznościowych są właśnie media społecznościowe! Przekieruj Twoich dotychczasowych obserwujących z różnych kanałów na konkurs za pomocą skróconego linka w bio oraz różnych postów generujących ruch.
 • Email – zaproś do udziału w konkursie również subskrybentów email, wysyłając szybką, krótką i milą wiadomość.
 1. Monitoruj zgłoszenia

Monitoring odbywa się na dwóch poziomach: promocyjnych wysiłków i poziomu uczestnictwa. Dzięki tym informacjom będziesz w stanie powiedzieć, czy cele postawione na samym początku zostały osiągnięte. Upewnij się jakie wskaźniki chcesz brać pod uwagę i co będziesz analizować? Oto niektóre dane, które warto mieć na uwadze:

 • Liczba zgłoszeń – całkowita liczba postów zgodnych z regulaminem
 • Liczba polubień pod jednym zgłoszeniem – pozwala to śledzić potencjalnych zwycięzców konkursu (gdy decyzja zostanie podjęta na drodze głosowania)
 • Liczba uczestników – jeśli użytkownik może zamieścić więcej niż jeden post, to ile masz unikatowych uczestników?
 • Wyróżniający się użytkownicy – kto podzielił się największą ilością treści podczas trwania konkursu? Monitorowanie na bieżąco takich użytkowników pomoże Ci w przyszłości lepiej dobierać content do grupy docelowej i najbardziej aktywnych użytkowników.
 • Liczba lajków w sumie – całkowita liczba polubień w konkursie
 • Całkowity zasięg – przechwytuje liczbę obserwujących w czasie wrzucania post  – to też potencjalny zasięg Twoje kampanii.
 • Wzrost liczby obserwujących podczas trwania konkursu

Możesz zdecydować się na monitoring konkursu manualnie. Przypisz komuś z firmy śledzenie zgłoszeń każdego dnia. Pod koniec konkursu ktoś będzie musiał przejrzeć każde zgłoszenie, zmierzyć, zanotować i przeanalizować wyniki.  Jeśli manualnie monitorujesz zgłoszenia, spróbuj używać aplikacji takich jak Tagboard lub Google Alerts aby śledzić hasztagi marki i ułatwić sobie monitorowanie zgłoszeń.

Jeśli spodziewasz się większej liczby to manualne monitorowanie ich może okazać się zbyt uciążliwe. W monitoringu pomoże Iconosquare.

 1. Pilnuj się planu

Gdy konkurs się już zakończy nie oznacza to, że działania wokół konkursu się skończyły. Dopilnuj regulaminu, który przecież sam ustaliłeś. W pierwszej kolejności zadbaj o poinformowanie zwycięzców i zorganizowanie rozsyłki nagród. Po wybraniu zwycięzcy musisz go poinformować ale też i wszystkich którzy wzięli udział w konkursie – najlepiej postem na medium, w którym organizowałeś konkurs.

https://www.instagram.com/p/BG7ftwMh4KG/

Gotowy do przeprowadzenia konkursu? Teraz kiedy wiesz już wszystko o tym jak pomyślnie przeprowadzić konkurs i zaangażować do tego użytkowników, przełóż wiedzę na działanie. Nie tylko zaangażujesz użytkowników i zwiększysz liczbę odbiorców, ale także stworzysz dobry content.

Więcej pomysłów i case studies z planowania strategii marketingowych na Instagramie pojawi się na naszym szkoleniu.

Szkolenie skierowane jest do osób na co dzień związanych z marketingiem marek: specjalistów marketingu i e-commerce, brand managerów, a także właścicieli małych i średnich marek. Sprawdź program szkolenia, zapisz się, a my wyślemy Ci więcej informacji! Liczba miejsc ograniczona!

Leave a Reply