JAK MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE ZMIENIAJĄ SCENĘ MODY?

JAK MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE ZMIENIAJĄ SCENĘ MODY?

Czy ktoś jeszcze w ogóle pamięta świat mody przed pojawieniem się mediów społecznościowych? Nie tak znowu dawno temu, pierwszy rząd na pokazach mody składał się z redaktorów naczelnych i kupców, którzy skrupulatnie robili notatki i szkicowali sylwetki podczas gdy po wybiegu przechadzały się modelki w sukniach couture. Nie zapowiadało to w żaden sposób tego, co na branżę mody spadło kilka lat temu. Szaleństwo snapchatowe, zaangażowanie geofiltrów, armia aplikacji upiększających twarz, a także wysoko notowane umiejętności instagramowe.

 

ZOBACZ TERAZ KUP TERAZ

Przemysł mody znalazł się w momencie, gdy właściwie relacje prasowe z Tygodni Mody w tradycyjnych mediach nie są już wyczekiwane z wypiekami na twarzy. Dlatego też na całym świecie, stolice mody i cała branża starają się nadążyć za tempem narzucanym przez technologiczne eksperymenty. Najchętniej wprowadzają je w życie wielkie domy mody, przyzwyczajając konsumentów do doświadczeń Insta-oglądania i Insta-kupowania.

 

Fashion Week na Instagramie
Fashion Week na Instagramie

Tygodnie mody mają swoje własne aplikacje iOS, pokazy są dostępne na żywo na ekranach urządzeń mobilnych, a fani m.in. @gigihadid,@kendalljenner, @susiebubble i @chungalexa mają poczucie wyjątkowości i ekskluzywności zaglądając na prywatne konta gwiazd. W dodatku, Burberry, Tom Ford i Vetements gwałtownie zaburzyli dotychczasowy porządek, rezygnując z tradycyjnego kalendarza tygodnia mody. Nie będą już pokazywać swoich wiosenno-letnich i jesienno-zimowych kolekcji z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem. Zrezygnowali również z mniejszych, międzysezonowych linii ubrań, wierząc, że takie działania przywrócą prestiż wysokiej mody. Kolekcje będę też natychmiast, zaraz po pokazie, dostępne w sklepie online i sklepach stacjonarnych.

 

Mniejsi projektanci częściej i chętniej wychodzą z inicjatywami promowania swoich kolekcji na mediach społecznościowych, co tylko utwierdza w przekonaniu, że Instagram jest idealnym kanałem prezentowania prac. Mimo, że pojawiają się w branży akcje rezygnujące z angażowania mediów społecznościowych w kanały promocji (Chanel podjął decyzję o nieudostępnianiu relacji z pokazu na Instagramie w akcie sprzeciwu wobec odwracania uwagi od ubrań), to są to jednak skrajne przypadki, w większości zagłuszone przez siłę i zasięg nowych mediów zaburzających tradycyjną hierarchię w modzie.

 

CZASY INSTA-GIRLS

Christopher Bailey, Burberry
Christopher Bailey, Burberry

Kilka miesięcy temu świat mody zaszokowała wiadomość, że 17-letni syn Davida i Victorii Beckham, Brooklyn Beckham, będzie fotografować najnowszą kampanię promocyjną marki Burberry. Wydawało się, że dyrektor kreatywny domu mody, Christopher Bailey zapomniał o cenionych fotografach z branży. Decyzję postrzegano w kategoriach zniewagi i całkowitego lekceważenia społeczności artystów.

 

Zaledwie kilka dni po tym jak świat mody się uspokoił, Karl Lagerfeld ogłosił, że nastoletnia córka Willa Smitha, Willow Smith, zostanie ambasadorką marki francuskiego domu mody. Niezależnie czy świat mody jest zmęczony celebrytami kupującymi swoim dzieciom angaże w wielkich kampaniach czy nie, rozsądnie byłoby najpierw sprawdzić ich konta na Instagramie. Willow ma 1,1 mln obserwujących jej profil i to ten fakt w głównej mierze zaważył na decyzji o angażu we francuskim domu mody.

 

INFLUENCERZY – MODELE XXI WIEKU

Wpływ mediów społecznościowych na przemysł mody szybko zmienił to, w jaki sposób wybierani są modele i ambasadorowe marek. Wśród takich wartości jak wygląd i talent, status osoby najczęściej sprawdzanej w mediach społecznościowych jest zdecydowanie na wagę złota. Kendall Jenner ma 53 mln obserwujących na Instagramie i prawie 17 mln na Twitterze. Nie dziwi więc, że zdjęcie Gigi i Kendall na instagramowym profilu marki Balmain wygenerowało zawrotną ilość polubień.

Kristina Pimenova
Kristina Pimenova

 

10-letnia Kristina Pimenova z pewnością nie zostałaby okrzyknięta „najpiękniejszą dziewczynką na świecie” i nie zdobyłaby angażu u czołowych projektantów (taki jak Armani, Roberto Cavalli czy Dsqared2), gdyby nie sukces profili na mediach społecznościowych zarządzanych przez jej matkę. Do tej pory, profil @kristinapimenova2005 na Facebooku polubiło 4 mln osób, a jej konto na Instagramie – ponad 1 mln. Te i wiele innych przykładów ze świata mody i mediów społecznościowych utwierdza w przekonaniu, że nowe media mają ogromny wpływ na branżę.

 

 

A i statystyki robią swoje. Scena należy do tych, którzy mają największą liczbę obserwujących na Instagramie, Pinterescie, Facebooku czy Twitterze. Te marki, które są w stanie wprowadzić zindywidualizowane zarządzanie kontami w mediach społecznościowych i umiejętnie wykorzystać liczbę obserwujących na swoich profilach są w pełni uprawnione do przejęcia władzy nad kształtowaniem jutrzejszego oblicza mody.

 

 

 

 

 

 

Zapisz

Leave a Reply