MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE PO CHIŃSKU

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE PO CHIŃSKU

Ośrodki kulturowo-edukacyjne, takie jak Szanghaj i Pekin, konkurują ze sobą o tytuł pierwszej stolicy mody chińskiej. Nie deklasuje to innych, mniejszych miast do organizowania małych tygodni mody, napędzanych przez kwitnącą ekonomię Chin. Pociąga to za sobą agencje showroomowe, które rozrastają się do międzynarodowych targów mody. To sygnały, które świadczą, że rynek chiński aspiruje by uwieść europejskie marki odzieżowe.

 

Jak wiadomo, jeśli marki nie ma w sieci, to tak jakby nie istniała. Jednak próba zderzenia się z lokalnymi kanałami społecznościowymi w Chinach może być bolesna, zwłaszcza, że większość mediów dostępnych na Zachodzie jest zablokowanych w Chinach. Sztuczka polega na tym, aby grać według chińskich zasad i połączyć siły z gwiazdami Państwa Środka.

 

ZASADA 1

Podejmij wyzwanie rzucone przez chińskie media społecznościowe

Chiny są szczególnie kuszącym rynkiem zbytu, zwłaszcza dla marek z luksusowego segmentu. Warto więc uaktualnić swoje umiejętności w posługiwaniu się WeChatem (mieszanką Path, WhatsAppa, Facebooka i Instagrama), który ma 500 milionów użytkowników. Wiąże się to z nowymi sposobami komunikowania się z klientami (np. kampanie online offlineowych wyprzedaży, obsługa klienta i m-commerce – wiele marek ma już w swojej ofercie opcje płatności przez WeChat). Można też przerzucić się na Sina Weibo, czyli chińską wersję Twittera lub zacząć od Weibo – rozbudowanej formy mikro-blogu.

Louis Vuitton

W 2012 roku marka Louis Vuitton dołączyła na WeChata i osiągnęła liczbę ponad 200 milionów obserwujących. Firma zainwestowała nawet w chińską nazwę: Luyi Weideng.

Chanel

WeChat umożliwia coś więcej niż tylko podstawowe interakcje za pośrednictwem czatu (takie jak quizy, dzielenie się treścią, czy wysyłanie naklejek). Oferuje też firmom korzystanie z mini-blogingu, czyli w rzeczywistości rozwinięcie pełnych narzędzi i funkcjonalności strony internetowej. Chanel zbudowało kanał na WeChat, aby lepiej zarządzać interakcjami z fanami. Mini blog posiada wiele funkcji – dostęp do najświeższych informacji, historię marki, nowe projekty oraz porady kosmetyczne.

 

media społecznościowe w Chinach

 

NPC

Chińska marka NPC Active Wear – sprzedająca odzież dla sportowców i kulturystów, promuje się przede wszystkim na Sina Weibo współpracując z chińskimi gwiazdami, które mogą pochwalić się pokażną liczbą obserwujących. Wszystko to by zwiększyć ruch na stronie i poprawić wyniki rozpoznawalności marki. Dlatego ich profil na Weibo stał się skutecznym narzędziem komunikacji. Dzięki takiej strategii, NPC  jest bardzo popularna wśród młodych Chińczyków.

 

ZASADA 2

Poznaj grupę docelową

Według China Business Review, Chińczycy uwielbiają nowości, są adeptami nowych technologii, mediów cyfrowych i społecznościowych oraz cenią prestiż marek luksusowych. Z drugiej strony, rzadko dochodzi do sytuacji, że Chińczyk będzie bardzo silnie związany z marką, co oznacza ze lojalność do marki jest stosunkowo niska.

Dzięki mediom społecznościowym, Chińczycy mogą dowiedzieć o cenach, produktach i ich dostępności i kontaktować się z biurem obsługi klienta oraz być częścią programów lojalnościowych.

Sephora

Sephora stworzyła stronę dedykowaną klientom na WeChatowym mini blogu. Użytkownik może sprawdzić liczbę punktów i korzyści jakie płyną ze zbierania punktów, by nie przegapić promocji. A wszystko bez konieczności opuszczania aplikacji.

 

media społecznościowe w Chinach

 

YOOX

Włoska firma YOOX uruchomiła sklep online na WeChat, co tylko udowadnia, że media społecznościowe w Chinach funkcjonują nie tylko na zasadzie reklam, ale także kanału sprzedażowego i obsługi klientów bezpośrednio w aplikacji służącej w głównej mierze komunikacji. Pozwala to użytkownikom dowiedzieć się więcej o marce, historii, otrzymywać najnowsze informacje i aktualizacje kolekcji, a nawet zagrać w grę społecznościową „Shake and Style”. Wstrząsając telefonem, dostajemy kilka możliwości stylizacji, a potem możemy podzielić się tym na swoim profilu lub udostępnić na innych mediach społecznościowych. Użytkownicy mogą dokonywać zakupów bezpośrednio za pomocą tej samej aplikacji. Co tydzień dostępne są konsultacji ze stylistką i specjalne oferty.

 

ZASAD 3

Sprzedawaj produkty ale też lifestyle

Chińscy konsumenci chcą mieć luksusową torebkę, ale też chcą wiedzieć jak ją dopasować do butów i gdzie mogą iść tak ubrani. Pokaż, że możesz im w tym pomóc.

Michael Kors

Marka Michael Kors opracowała aplikację na WeChat na otwarcie swojego sklepu w Szanghaju w 2014 roku. Głównym celem było umożliwienie fanom przeżycia Jet Set Expirience’ przez zdjęcia i interaktywny kanał wiadomości.

 

media społecznościowe w Chinach

 

Johnnie Walker

Brytyjska firma Diageo tworzyła sklep Johnnie Walker, która stanowi przestrzeń eksperymentalna w Szanghaju, mającą na celu głównie promocje szkockiej whisky, jednocześnie zachęcając chińskich koneserów by kojarzyli ja z wyrafinowanym stylem życia.

Miele

Miele sprzedająca luksusowe urządzenia do domu, za pomocą chińskich mediów społecznościowych otworzyła eksperymentalny concept store w sieci balansujący na granicy sklepu i showroomu, by nie tylko sprzedawać produkty, ale również dostarczać inspiracji do wystrojów wnętrz.

 

ZASASDA 4

Media społecznościowe cenią autentyczność lub infuencerów, którzy mają autentyczny głos

W ciągu kilku lat, wpływowi influencserzy stali się istotnym narzędziem dla marek w celu poprawiania świadomości i sprzedaży wśród chińskich konsumentów. Korzystanie z pomocy infuencerów w marketingu polega na budowaniu relacji z ludźmi, którzy tak naprawdę kreują te relacje za markę. Jak można było sie spodziewać, w Chinach największy wpływ na konsumentów maja aktorzy i aktorki, a także muzycy.

Jednak jak zauważyła platforma Business of Fashion, rośnie równocześnie nowe pokolenie liderów-infuencerów, które może być w stanie wpłynąć na rynek mody w kraju – to sarkastyczna, sceptycznie nastawiona subkultura online zwana ‘diaosi’ czyli przegrani. Opisują na swoich kanałach społecznościowych życie milionów młodych ludzi z klasy średniej, frustrującą rodzinę, stres o pieniądze, małżeństwo, perspektywy zawodowe. To wbrew pozorom potężna grupa, o dużej sile ekonomicznej i nie powinna być ignorowana.

 

ZASADA 5

Marketing szeptany

Fora i serwisy społecznościowe w Chinach odgrywają bardzo ważną role w marketingu szeptanym. Oprócz kluczowych liderów opinii (takich jak np. Królowa Weibo, Yao Chen, która ma 50 milionów obserwujących) reputacje marki można wywindować w górę dzięki klientom zamieszczającym opinie lub internautom, którzy odpowiadają na pytania. Dzielenie się doświadczeniem zakupowym, zwłaszcza na segmencie luksusowym jest w cenie, zwłaszcza, że chińscy konsumenci sami chcą pokazać swoje zakupowe zdobycze. Termin ‘shai’ oznacza popisywanie się produktami i jest bardzo popularne w Chinach głównie za sprawą kanałów społecznościowych.

 

Choć azjatycki świat mediów społecznościowych jest zupełnie nowym doświadczeniem dla wieku zachodnich marek, to jednak warto ustalić strategię marketową i wykorzystać boom konsumpcji, głównie z powodu prognoz, świadczących o tym, że chińscy klienci wydadzą £212 miliardów do 2018 roku. Wystarczająco kuszące?

Zapisz

Leave a Reply