JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES PLANUJĄC KAMPANIE NA INSTAGRAMIE?

JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES PLANUJĄC KAMPANIE NA INSTAGRAMIE?

Estetycznie dopieszczone zdjęcia, nutka humoru i informacje, których próżno szukać na głównej stronie marki. Instagram urósł do rangi platformy o największym zaangażowaniu użytkowników – bezpośrednie interakcje za pomocą komentarzy, podziękowania za lojalność i udostępnianie zdjęć.

 

Warto przyjrzeć się wybranym przykładom dzielenia się przez marki niezwykłymi opowieściami na Instagramie. Doceniliśmy kreatywność, formę dotarcia do konsumentów i wizualny urok kampanii.

 1.    #hasztagi kluczem do sukcesu

 

ECCO

Duńska marka obuwnicza, Ecco, użyła wystaw sklepowych w Kopenhadze do wsparcia kampanii #partofmyworld. Książkowy przykład, łączy poprzez reklamę produktów kanały dystrybucji offline i online. Po pierwsze, pięknie zaprojektowana wystawa sklepowa angażująca ilustrację mody, wpadające w ucho cytaty, wyselekcjonowane obuwie, a po drugie, akcja na Instagramie zachęcająca do wrzucania swoich spersonalizowanych zdjęć  – historii z butami Ecco z obowiązkowymi hasztagami. Najczęściej, informacje na zdjęciu kierowały pod adres sklepu, gdzie ulubiona para została zakupiona, a komentarze pod zdjęciami to początek większego zaangażowania z marką.

 

Kampanie na Instagramie
Ecco

 

CALVIN KLEIN

Na Instagramie jest ponad 360 000 zdjęć z hasztagiem: ‘#mycalvins’. Większość to selfie pokolenia Y i Z, jeszcze przeciągającego się na łóżku lub pozującego przed lustrem w łazience, wszyscy zjednoczeni w akcie uwielbienia dla bielizny sygnowanej marką Calvin Klein. Kampania okazała się nie tylko skuteczna. Dostarczyła marce samo-generujących się treści prawie w nieskończoność. Nie tylko przyciąga uwagę, ale także angażuje użytkowników do działania na platformie społecznościowej. Większość postów (wyłączając celebrytów) nie jest sponsorowana, co generuję autentyczność i spersonalizowanie. Rekomendacja marki przez przyjaciół to wciąż potężna siła wśród młodych ludzi. Jednak marka taka jak Calvin Klein polega również na influencerach: @bryanboycom, @leandramedine, reklamie w magazynach drukowanych: (Justin Bieber  and Lara Stone) oraz na zaangażowaniu celebrytów: @kendalljenner, @mirandakerr, @poppydelevingne, @thenewclassic. Wszystkie kanały promocji jednocześnie wzmacniają komunikat.

 

Jak korzystać z hasztagów?

 • Bądź konkretny – niektóre hasztagi zdecydowanie ułatwiają komunikację z klientami – im bardziej konkretny hasztag, tym łatwiej znaleźć zdjęcie w wyszukiwarce
 • Bądz jasny w swoim przekazie – upewnij się, że hasztagi opisują zdjęcie, aby przyciągnąć nowych obserwujących
 • Bądź uważny – zwracać uwagę na inne hashtagi stosowanych na podobnych zdjęciach, które wykorzystują ten sam hasztag jak twoje zdjecie
 • Nie stosuj zbyt długich lub zbyt wyszukanych hasztagów  – aby hasztagi były wyszukiwane naturalnie, muszą być krótkie i łatwe do zapamiętania
 • Nie przesadzaj z hasztagami – zbyt wiele hasztagów przyciąga spam
 • Nie dodawaj hasztagów do wszystkich zdjęć– niektóre posty nie pasują do typowych kategorii w wyszukiwarce
 1.    Instagram – kanał komunikacji dla małych i wielkich marek

ALEXANDER WANG

Kampania Alexandra Wanga na sezon wiosna/lato 2016 jest w pełni zcyfryzowana – została zaprojektowana, tak, aby rozprzestrzeniać się w środowisku mediów społecznościowych, a nie jako reklama prasowa. Stworzona z myślą o generowaniu szumu medialnego i zaplanowana na gorący czas, w którym wszystkie domy mody wychodzą z premierami kampanii nowych kolekcji. Reklama angażuje @wangsquad i polegała na przedstawieniu członków squadu za pomocą polaroidów każdego z modeli. W dniu premiery kampanii, zadanie dla modeli polegało na wrzuceniu ze swojego prywatnego konta na Instagramie treści na pierwszy rzut oka nie związanej z marką – tego, co akurat robili ale z przekierowaniem na oficjalne konto marki Alexander Wang – istny insta-sukces generujący ruch!

 

Kampanie na Instagramie
#WangSquad

 

MAGDA BUTRYM

Młoda, polska projektantka, przebojem wdziera się na światowe salony wysokiej mody po części właśnie dzięki dostrzeżeniu na mediach społecznościowych. Instagram idealnie nadaje się do przyspieszenia procesu windującego w górę na drabinie rozpoznawalności marek. To genialne narzędzie dla młodych projektantów i początkujących marek bez budżetów na reklamę. Magda wpadła na pomysł, że historię kolekcji i marki warto opowiedzieć kanałami online. Instagram przysporzył kontaktów ze sponsorami, magazynami mody i kupcami. Jeden z prestiżowych sklepów online w Paryżu, Montaigne Market zakupił kolekcję Magdy na wiosnę 2015 ponieważ zobaczył zdjęcia z lookbooka właśnie na Instagramie.

 

Kampanie na Instagramie
Magda Butrym

 

 

Zostań zauważonym na Instagramie i utrzymaj zainteresowanie poprzez:

 • Zdjęcia reklamowe produktów utrzymane w konwencji tablicy trendów i nastrojów
 • Posty z inspiracjami, które korespondują z wizerunkiem marki
 • Subtelne zdjęcia produktów

 

 1.    Pięknie zdjęcia

 

SELFRIDGES

Przy szerokim wachlarzu narzędzi sprawiających, że zdjęcia stają się piękniejsze, świetne fotografie potrafią wygenerować insta-poruszenie w ciągu zaledwie kilku minut (więcej o tym w naszym poprzednim poście. Warto przejrzeć zdjęcia z profilu domu towarowego Selfridges po garść inspiracji. Wystawy sklepowe londyńskiego sklepu stały się synonimem marki i stały się tak sławne jak sama firma. Instagram stał się przedłużeniem wizualnego kanału, zachęcając klientów do jeszcze częstszych interakcji.

 

4. Nieszablonowy pomysł 

 

SCOTCH & SODA

Scotch & Soda podjęła współpracę z firmą Airbnb, aby zachęcić konsumentów do kompletowania garderoby w czasie rzeczywistym. Śledząc poczynania dwóch bohaterów – Loli i Oscara zwiedzamy Amsterdam i zakochujemy się w wykreowanym (przez zdjęcia i video) świecie i atmosferze błogich wakacji.

 

Kampanie na Instagramie
Scotch & Soda

 

NICHOLAS KIRKWOOD

Nicholas Kirkwood uruchomił specjalną grę na swoim profilu na Instagramie aby uczcić Walentynki. Brytyjska marka obuwnicza rozpoczęła akcję #NKSoleMate, aby znaleźć idealna parę butów. Klikając przez kolaż zdjęć i odpowiadając na pytania, użytkownicy zostali przekierowywani, by w końcu znaleźć swoją idealną parę NK. Koncepcja odzwierciedla zabawną twarz marki i jak to podkreślił projektant NK w wywiadzie dla WWD „Instagram jest doskonałą platformą by móc wchodzić w interakcje z naszymi klientami i bawić się razem z nimi”.

 

Na co przekładają się kreatywne kampanie na Instagramie?

 •         Znaczący wzrost ruchu na platformach społecznościowych
 •         Dotarcie do globalnego odbiorcy
 •         Na Instagramie podkreślane jest indywidualne DNA marki

Zapisz

Leave a Reply