JAK NIE ZOSTAĆ W TYLE PO WPROWADZENIU NOWEGO ALGORYTMU NA INSTAGRAMIE?

JAK NIE ZOSTAĆ W TYLE PO WPROWADZENIU NOWEGO ALGORYTMU NA INSTAGRAMIE?

Instagram, tak jak zapowiadano, wprowadza nowy algorytm. Oznacza to koniec z chronologicznie wyświetlanymi zdjęciami. Wszystko po to, aby, wg. Instagrama,  polepszyć doświadczenia użytkowników korzystających z aplikacji i utrzymać ich dłużej w serwisie. Co zmiana algorytmu oznacza w praktyce dla marek i infuencerów?

Statystyki serwisu pokazują, że przeciętny użytkownik widzi jedynie 30% zdjęć na swoim kanale. Zakładając, że każdy wrzuca przynajmniej trzy posty dziennie, a aplikację otwiera kilka-kilkanaście razy dziennie – nadążenie za nowością staje się coraz trudniejsze. Po zmianie algorytmu, serwis społecznościowy chce ułatwić użytkownikom korzystanie z aplikacji. Podobnie jak na Facebooku, w pierwszej kolejności zobaczymy najpopularniejsze posty. Będzie miała na to wpływ liczba polubień i komentarzy oraz relacja autora zdjęcia z użytkownikiem. Instagram tłumaczy, że na początku nic nie zniknie, a zdjęcia po prostu będą wyświetlane w innym porządku.

Kilka miesięcy temu byliśmy świadkami, jak marki, blogerzy i infuencerzy zalali feed na Instagramie postami, prosząc o włączenie powiadomień. Za każdym razem gdy zamieszczą coś nowego na Instagramie, aplikacja poinformuje o tym użytkownika.

insta

 

Co zmiana algorytmu oznaczają  w praktyce dla infuencerów i marek?

Blogerzy promują markę i jej produkty na Instagramie. Jednak liczba obserwujących dany profil nie będzie miała już takiego znaczenia. Po wprowadzeniu nowego algorytmu, infuencerzy nie będą mogli zagwarantować ile osób zobaczy dany post. Nowy algorytm może uderzyć i w marki. Ucierpieć może wizerunek, gdy okaże się, że nagle liczba polubień posta spadła.

Marki i blogerzy mogą ratować się płaceniem za obserwujących. Rzadko jednak przynosi to tak cenne zaangażowane użytkowników na profilu. Wydaje się, że marki, które do tej pory dobrze radziły sobie na Instagramie (generując dużą liczbę polubień posta i komenatrzy) nie mają się o co martwić. Ich content jest na tyle ciekawy, że sami użytkownicy chcą go dalej oglądać. I nawet jak nie znajdą go na swoim kanale, odwiedzą profil blogera, żeby sprawdzić co nowego słychać.

Instagram testuje również profile biznesowe i statystyki, które pozwolą użytkownikom bardziej poznać swoich obserwujących. Informując o płci, wieku i lokalizacji. Dane zostaną uzupełnione o liczbę unikatowych kont użytkowników, którzy zobaczyli post, liczbę klików w link na profilu, a także liczbę wyświetleń profilu. Do tej pory, Instagram nie pozwalał na szczegółowe analizy w jaki sposób użytkownicy angażują się w tworzony przez infuencerów i marki content. Liczyły się polubienia i liczba obserwujących.

Nowy algorytm oznacza również bariery dla małych i młodych marek. Płatne reklamy będą pojawiać się na samej górze kanału użytkownika, spychając na sam dół posty niesponsorowane. Aby osiągnąć większy zasięg, marki będą zmuszone wykupić reklamy. Zmianę algorytmu najbardziej odczują więc małe firmy, które nie generują naturalnego zaangażowania ani nie wykupują płatnych reklam.

 

Jak dostosować na nowo strategię marki do zmian na Instagramie?

  • Jeśli chcesz poinformować użytkowników o zmianie algorytmu i przekonać ich do śledzenia na bieżąco profilu marki – zrób to w sposób naturalny, a nie inwazyjny!
  • Komentuj i repostuj – tylko w ten sposób nawiążesz relacje z użytkownikami  na Instagramie i wygenerujesz naturalne zaangażowanie.
  • Stwórz na Instagramie integralny z DNA marki content. Inicjowane w ten sposób zaangażowanie stanie się ważniejsze niż zmiany w algorytmie.
  • Jako marka, będziesz mógł domagać się bardziej rygorystycznych statystyk od infuencerów, obliczając ROI (zwrot z inwestycji) za płatne posty.

Nowy algorytm na Instagramie wywołuje tyle samo emocji co wcześniej wprowadzane zmiany na Facebooku i Twitterze. Na początku spotkały się z dużym oporem użytkowników, ale z upływem czasu przyzwyczajono się do zmian. Z Instagramem pewnie też tak będzie.

Jeśli planujesz efektywną strategię marki na mediach społecznościach zapisz się do naszego newslettera po więcej wskazówek!

Zapisz

Leave a Reply