JAK DOBRAĆ KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE DO PROFILU MARKI?

JAK DOBRAĆ KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE DO PROFILU MARKI?

Jednym z grzechów głównych popełnianych przez marki jest publikowanie tej samej treści na wszystkich platformach społecznościowych. Nie tylko typ contentu powinien być dopasowany indywidualnie do każdego medium, ale również kanały społecznościowe wybrane na podstawie profilu marki. Konta na kilku serwisach będą się uzupełniać wzajemnie, generując ruch.

 

  1.    Instagram

Dokładna liczba użytkowników Instagrama w Polsce nie jest znana, ale na pewno jest to nie mnie jak 2 mln aktywnych internautów. Zdecydowaną większość stanowią osoby do 24 roku życia. Dorastały razem z Instagramem. Dlaczego jest atrakcyjny dla marek? Z powodu interakcji, które może generować. Użytkownicy lajkują, komentują i sami robią zdjęcia. To najefektywniejszy sposób na tworzenie contentu wizualnego. Jeśli mówimy o budowaniu wizerunku marki, założenie konta na Instagramie to jedno z najlepszych możliwych kroków. Nie obejdzie się jednak bez pomysłu na profil. Instagram już dawno przestał być tylko albumem z obrazkami. Podróż po wszystkich zamieszczonych przez markę zdjęciach powinna tworzyć całość i spójną historię.

Dla kogo? Segment fashion i beauty. Marki, które potrafią zbudować ciekawą historię marki przy użyciu zdjęć i wideo.

 

  1.    Facebook

Według samego Facebooka, każdy obecny w sieciach społecznościowych jest jego użytkownikiem. Mimo okresowo powracających plotek o końcu ery Facebooka, jest to wciąż najpopularniejszy portal na świecie i w Polsce. A także numer jeden w zakresie marketingowej efektywności, mimo że jego wzrost nie jest już tak dynamiczny jak w latach 2013-2015. Struktura płci odzwierciedla ogólną strukturę demograficzną w Polsce. W ostatnich pięciu latach Facebook zmielił swoją piramidę wiekową, tworząc bardziej dojrzałą grupę docelową. Prawie 60% użytkowników to osoby w wieku 17-34 lata.

Dla kogo? Praktycznie każda firma, chcąca prowadzić rozbudowaną, długofalową komunikację z klientami.

 

  1.    Snapchat

Liczba osób korzystających ze Snapchata gwałtownie wzrasta z dnia na dzień. Staje się on jedną z najbardziej popularnych aplikacji wśród globalnych serwisów społecznościowych. Używany głównie przez pokolenie Z i influencerów, których profile osiągają ponad 100 tysięcy wyświetleń. Snapchat idealnie sprawdza się dla marek, które chcą dotrzeć do młodych, a nawet bardzo młodych użytkowników smartfonów. Specyfika tej aplikacji polega na tym, że zamieszczane treści nie są dostępne dłużej niż 24 godziny. Można więc wykorzystać Snapchata jako narzędzie wspomagające inne kanały społecznościowe. Zamieszczając treści dostępne wyłącznie dla określonej grupy odbiorców.

Dla kogo? Marki, których grupą docelową jest pokolenie Y lub Z. Snapchat idealnie sprawdza się do relacjonowania wydarzeń.

 

  1.    YouTube

YouTube, zaraz po Facebooku jest najczęściej używanym kanałem social media. Największą część użytkowników stanowią osoby w wieku 18-34 lata. Jest to najpopularniejszy serwis video i druga co do popularności wyszukiwarka w Polsce. Materiały video mają ogromny potencjał promocyjny. Youtube daje możliwość zbudowania potężnego kanału marki i pozwala komunikować się z użytkownikami np. poprzez dyskusję pod filmikami. Kluczem do sukcesu jest pomysł i dobra realizacja. W przeciwieństwie do Snapchata, YouTube wymaga sprzętu i przynajmniej podstawowej wiedzy o produkcji filmowej.

Dla kogo? Firmy, które wprowadzają nowy produkt lub usługę na rynek.

 

25op

 

Nim założysz konta na wszystkich dostępnych kanałach społecznościowych zastanów się czy

  1. Masz pomysł? Niekonsekwencja i brak pomysłu nie zbudują grupy obserwujących.
  2. Masz czas? Prowadzenie mediów społecznościowych wymaga zaangażowania. Aby je zyskać ze strony użytkowników, trzeba najpierw samemu poświęcić czas na strategię marketingową i tworzenie treści.
  3. Masz budżet? Mimo, że konta na mediach społecznościowych są darmowe, to promowanie treści, tak aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców już nie. Czy stać cię na płatną promocję popularnego posta, który trafi do stargetowanej grupy.
  4. Masz content? Nie ma sensu kopiować informacji ze strony internetowej czy wrzucać identycznych postów na wszystkie kanały społecznościowej o tej samej porze. Media społecznościowe mają angażować użytkowników. Pójście na łatwiznę w social media może zniechęcić klientów do marki.

Zaczynasz przygodę z social media? Chcesz w pełni wykorzystać potencjał mediów społecznościowych? Zapisz się na nasze najbliższe szkolenie „Twoja Marka na Instagramie”. Szkolenie skierowane jest do osób na co dzień związanych z marketingiem marek: specjalistów marketingu i e-commerce, brand managerów, a także właścicieli małych i średnich marek. Sprawdź program szkolenia, zapisz się, a my wyślemy Ci więcej informacji! Liczba miejsc ograniczona!

Zapisz

Leave a Reply