JAK ANGAŻOWAĆ UŻYTKOWNIKÓW NA KANAŁACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH?

JAK ANGAŻOWAĆ UŻYTKOWNIKÓW NA KANAŁACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH?

Spójnie prowadzone profile w mediach społecznościowych są obecnie najważniejszymi kanałami, które pomagają marce budować publiczność i konkurować z innymi. Facebook, Instaram, Twitter, YouTube czy Snapchat nie służą tylko do dzielenia się śmiesznymi zdjęciami i filmikami kotów. To główne platformy kampanii marketingowych, nierzadko na dużą skalę. Jak zbudować zaangażowanie?

 

Dzięki rozbudowanym kanałom społecznościowym, marka staje się mniej anonimowa i niedostępna dla odbiorcy. Użytkownik chce utożsamiać się z wartościami głoszonymi przez firmę i chce aspirować do stylu życia promowanego przez markę. Co można dostać w zamian? Zaangażowanie. Użytkownik śledzi profil, sprawdza na bieżąco, czy zostało opublikowane coś nowego, dzieli się teściami tworzonymi przez markę z przyjaciółmi. Zaangażowanie może też przejawiać się w zostawianiu komentarzy, zadawaniu pytań, wchodzeniu w dyskusje czy braniu udziału w konkursach i akcjach marki. Kluczem do sukcesu są sprawnie prowadzone kampanie online, przemyślany content i prowadzenie platform społecznościowych zgodnie z DNA marki.

 

24op

 

Jak prowadzić interakcje?

Planować. Planować. I jeszcze raz planować każdy post z wyprzedzeniem. Instagram, Pinterest, Tumblr, Vine i Snapchat utwierdziły marketerów w przekonaniu, że rynek odwrócił się od tradycyjnych mediów, bazujących na tekście, a skupił się na wizualnych mediach społecznościowych. W zarządzaniu wizualnym contentem przydadzą się aplikacje do planowania postów.

Nic jednak nie zastąpi aktywności i zaangażowania marki na profilu. Dopilnuj, aby żadnej wątek na stronie nie został bez odpowiedzi i utrzymuj rozmowy odpisując na komentarze. Pamiętaj, że mimo tego, że media społecznościowe charaketryzują się nieformalnymi wątkami, to kultura wpisów wciaż obowiazuje.

Jakim językiem?

Zdecydowałaś się, że raz w tygodniu będziesz wrzucać zdjęcie z produkcji, a w piątki porady dotyczące stylizacji? Świetnie! Autorski tytuł, hasztag marki i tekst powinien korespondować z językiem, jaki używa grupa docelowa. Uderzasz do nastolatek czy konkretnej branży? Media społecznościowe służą do skracania dystansu. Nie używaj więc języka oficjalnego – zwłaszcza w odpowiedziach na zapytania klientów. Użytkownicy oczekują też, że ten sam język będzie podobny na wszystkich kanałach społecznościowych.

Kiedy planujesz zamieszczenie artykułu na blogu, materiał powinien być starannie zaplanowany i profesjonalnie wykonany. Zdjęcia, filmy, tekst.  Treści, które zamieszczasz powinny być czymś więcej niż tylko wypełnieniem dziennego zadania w planie contentu. Nie tylko odpowiadać na pytanie, ale angażować i przekierowywać na inne segmenty np. na inne profile marki na mediach społecznościowych, do sklepu online lub do innego artykułu zamieszczonego na blogu itp.

Jakie treści?

Może i wydaje się to błahe, ale czas zamieszczania postów, ilość hasztagów czy natężenie współpracy na zasadach cross marketingu ma znaczenie. Osoby, które gościnnie przejmą profil marki na jeden dzień powinny być staranie dobrane, a strategia takiego przedsięwzięcia przemyślana. Nie przesadzaj też z hasztagami i liczbą postów w ciągu dnia. Traktuj media społecznościowe poważnie. Nie ma nic złego w przelaniu części swojej osobowości na profil, ale z tyłu głowy zawsze miej, że jest to kanał marki, nie Twój.

 

6op

 

Mediaspołecznościowe oferują markom bezpośrednie dotarcie do klientów, zarówno lokalnie jaki i globalnie. Oto kilka wskazówek jak zaangażować użytkowników i zbudować społeczność zorientowaną wokół marki na kanałach społecznościowych.

 

Podnoszenie świadomości

Nawet jeśli oferujesz najlepsze usługi lub produkty, ale ludzie o tym nie wiedzą – nie masz co liczyć na zaangażowanie. W mediach społecznościowych masz do czynienia nie tylko z lokalną konkurencją, ale i globalną branżą. Badania marketingowe przeprowadzone przez Adroit Digital pokazują, że aż 75% informacji znalezionych na profilach społecznościowych ma wpływ na decyzje zakupowe. Posty, które zamieszczasz mogą naprawdę pomóc.

Dowiedz się coś więcej

Gdzie są Twoi klienci? Ile mają lat? To w większości mężczyźni czy kobiety? Stwórz profil obserwujących profil marki. Mając takie informacje, jest łatwiej zaplanować content na konkretne kanały społecznościowe.

Zwiększ swoją pozycję w rankingu wyszukiwarki

Pewnie już używasz SEO do zwiększenia swojej obecności w sieci. Social media to świetny i co więcej darmowy sposób aby wesprzeć te działania. Im więcej witryn z linkami do Twojej strony, tym wyżej pozycjonuje to Twoją stronę w wyszukiwarce. I tak np. jeśli zamieścisz link do strony na profilu na Twitterze, zwiększy to widoczność strony w wynikach wyszukiwarki.

Treści wrzucane w mediach społecznościowych to drogowskaz do strony internetowej i sklepu online

Dopracowana strona internetowa nic nie da jak nikt nie będzie na nią wchodził. Dziel się możliwie wszędzie URL strony, twórz content, który będzie kreatywny. Sprawdź jak robią to marki z segmentu akcesoriów.

Oznacz swoje najlepsze oferty

Nakręcaj zakupy poprzez pozytywne posty o nich w konkretnych mediach społecznościowych. Pamiętaj jednak o tym, żeby treści czysto reklamowe nie przeważały. Stosuj się do zasady 80-20. Używaj tylko 20% contentu do promocji produktów lub usług, a 80% do tworzenia materiałów, które naprawdę zainteresują i zaangażują odbiorców.

Pokaż swoją osobowość (a raczej tożsamość marki)

Czasem warto podjąć temat muzyki, pogody czy lokalnych informacji. To buduje szerszy obraz marki wraz z jej wartościami i językiem komunikacji. Idealnym przykładem są imprezy sportowe lub kulturalne.

Nagradzaj lojalność

Każdego dnia pojawiają się użytkownicy, którzy polubią Twój profil, post czy napiszą komentarz pozytywny komentarz pod zdjęciem. To szansa na pielęgnowanie dobrych relacji  – odwiedź profil, skomentuj, polub czy udostępnij zdjęcie z produktem.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o budowaniu i wykorzystywaniu baz obserwujących na Instagramie? Zapisz się na nasze najbliższe szkolenie. Szkolenie skierowane jest do osób na co dzień związanych z marketingiem marek: specjalistów marketingu i e-commerce, brand managerów, a także właścicieli małych i średnich marek. Sprawdź program szkolenia, zapisz się, a my wyślemy Ci więcej informacji! Liczba miejsc ograniczona!

Zapisz

Zapisz

Leave a Reply