INSTAGRAM WSPARCIEM DLA E-COMMERCE

INSTAGRAM WSPARCIEM DLA E-COMMERCE

Instagram może być ciekawym i efektywnym wsparciem dla e-commercu (w zależności od grupy docelowej sklepu oraz od jego oferty) – umożliwia budowanie i wzmacnianie więzi z klientem, kształtowanie świadomości marki i jej odbioru, a także pozwala na interakcję między użytkownikami. Zapytacie – „mam facebooka, to chyba wystarczy?”, odpowiedź jest prosta – Twoi klienci mają i Facebooka, i Instagrama, i pewnie kilka innych profili w mediach społecznościowych. Dzielą swój czas przeklikując się pomiędzy nimi, ale Twoje logo świta im tylko na jednym portalu i to nie zawsze (sprawdź zasięgi swoich postów na FB, aby się przekonać), a przecież o uwagę internautów sklepy online walczą, wydając krocie na pozycjonowanie i reklamy.

Zanim więc zaczniemy się zastanawiać dlaczego warto właśnie z tego medium społecznościowego korzystać, sprawdźmy kim jest typowy użytkownik Instagrama w Polsce i czy jego profil pokrywa się z grupą docelową naszego sklepu lub czy w grupie użytkowników Instagrama dostrzegamy potencjał, aby własną grupę klientów rozszerzyć. Godnym uwagi w tym wypadku będzie artykuł Napoleoncat, opracowany na podstawie danych z Facebooka. Dzięki niemu dowiemy się, między innymi, że:

  • 59% użytkowników Instagrama stanowią kobiety,
  • 65% Instagramowiczów nie przekroczyło 25 roku życia.

Informacje te pozwolą nam ocenić czy warto angażować swój czas w prowadzenie kolejnego profilu (prowadzisz już Insta-profil? Sprawdź TOP 10 narzędzi, które Ci w tym pomogą!). Jeżeli zdecydujemy, że warto, znów musimy na chwilę wyjść poza samą aplikację i sprawdzić jak jesteśmy przystosowani do sprzedaży mobilnej. Instagramowi użytkownicy, to użytkownicy mobilni, korzystają w końcu z aplikacji na smartphony. Strona naszego sklepu powinna być mobilna lub responsywna (sprawdź czy Twoja strona jest przyjazna urządzeniom przenośnym). Jeżeli taka nie jest, nie przekreśla to naszych działań na Instagramie – śmiało możemy je rozpocząć, ale z tyłu głowy powinna się pojawić myśl, aby stronę sklepu dostosować do obsługi na urządzeniach mobilnych. 

Jeżeli grupa docelowa nam się zgadza z użytkownikami Instagrama (pamiętajcie, wcale nie chodzi o to, że Wasi klienci to muszą być kobiety poniżej 25 roku życia, mężczyzn na Instagramie jest 41%, to wcale niemało, poświęćcie chwilę na lekturę wspomnianego wcześniej artykułu), a nasza strona jest mobilna – jesteśmy na najlepszej drodze do Insta-sukcesu.

 

Instagram nie sprzedaje produktów, Instagram sprzedaje lifestyle.

Zdjęcia produktów na białym tle nie są interesujące! Na stronie sklepu często spełniają swoje zadanie ukazując faktyczny wygląd produktu, na Instagramie niekoniecznie. Obserwujący nas, potencjalni klienci, chcą widzieć pełniejszy obrazek, w którym produkt czasem jest dodatkiem, detalem. Oczywiście nie każdy sklep stać na profesjonalne sesje z udziałem modeli i modelek w pięknych wnętrzach – i o dziwo wcale nie o to chodzi.

Najlepszym przykładem jest profil KOMONO, na którym możemy rozpoznać kilka typów zdjęć:

– zdjęcia produktów lub ich detali na stonowanym tle lub w kompozycji (głównie robione samodzielnie)

Newport Pool Vibes with the Clement Metal Clear Silver. Available at komono.com and stores near you. #komono #sunglasses

A post shared by KOMONO | Vision + Timing (@komono) on


– zdjęcia produktów w użyciu (repostowane), nietypowe kadry, produkt jako detal

Poolside with @merethehopland and Vivien Black Metal Gold at the Sheats Goldstein Residence. Photo: @feaverish #komono

A post shared by KOMONO | Vision + Timing (@komono) on


– zdjęcia bez produktów w stylu do nich nawiązującym – prostota, schludność

You can’t use up creativity. The more you use, the more you have. #komono #inspiration

A post shared by KOMONO | Vision + Timing (@komono) on

 

Inny przykład, dużo mniejszego Insta – gego workshop – podobny styl do KOMONO, trochę zdjęć od klientów, sporo produktowych oraz lifestylowych (uwaga, pojawiają się też selfie!).

Powyższe przykłady pokazują, że wystarczy aparat, pomysł i zadowoleni klienci (lub influencerzy).
Dodatkowo od czasu do czasu można wrzucić na Insta grafikę z informacją o konkursie, nowej kolekcji itp. czyli grafiki z tekstem – pamiętajmy wtedy, aby były one przystosowane do wyświetlaczy telefonów. Kontrast, wielkość tekstu, rozdzielczość. Jeżeli Instagramowicz przejeżdżając przez zdjęcie nie spostrzeże o co nam chodzi, może je po prostu ominąć.

Szybka reakcja, częsta interakcja.

W porównaniu do Facebooka, na którym postujemy bardziej różnorodne treści niż na Insta – nie tylko informacje o ofercie (zwierające zazwyczaj link do strony danego produktu) ale także tematyczne artykuły, inspiracje dotyczące wykorzystania oferowanych przez nas produktów itp. Klienci rzadziej pytają o sam produkt, dostępność, rozmiary czy wersje, częściej się żalą. Instagram rządzi się innymi prawami, ze względu na brak możliwości umieszczenia linka do produktu bezpośrednio w opisie zdjęcia, obserwujący zadają pytania. Bardzo ważnym jest, abyśmy na nie reagowali możliwie szybko. Pozostawienie pytania bez odpowiedzi jest źle odbierane przez wszystkich zawsze 😉 Bardzo mocne uogólnienie, ale przecież nikt z nas nie lubi być ignorowany. Jeżeli nie mamy czasu, aby odpowiadać na pytania klientów to najwyższy czas go znaleźć.

Znacznym ułatwieniem komunikacji dotyczącej produktów może być tzw. magiczny link w profilu. Na naszym Insta możemy umieścić tylko jeden klikalny odnośnik, jeżeli wybierzemy ten magiczny – przekierujemy Instagramowiczów do klikalnej wersji naszego profilu. Co to znaczy? Użytkownik znajdzie te same zdjęcia, jednak po ich kliknięciu zostanie przekierowany do strony produktu w sklepie online. W opisie zdjęcia na Insta dodajemy wtedy informację – link do produktu w profilu. Obserwujący po kilku chwilach trafią od zdjęcia do strony produktowej – dzięki temu mogą dokonać zakupu pod wpływem impulsu, sprawdzić dostępność czy wersję produktu – bez zadawania dodatkowych pytań (tu możesz przetestować magiczny link przez 14 dni za darmo). Poniżej przykład z Insta sklepu Koszulkowo.com – widzimy na nim świetne połączenie szybkiej reakcji i wykorzystania odnośnika w profilu (edukacji obserwujących).

koszulkowo-case
Można także skorzystać z innych usług wspierających Insta-commerce, np. system wysyłający maile do obserwujących, którzy polubią zdjęcie, z otagowanym na tym zdjęciu produktem i linkiem do sklepu! Dzięki powyższym rozwiązaniom uda nam się ograniczyć liczbę pytań „gdzie to mogę kupić?”, „a zielony też będzie?”, „macie w rozmiarze XS?”. Obserwujący będą tym bardziej zadowoleni, że nie będą musieli czekać na Waszą reakcję, będą bardziej samodzielni, szybciej dotrą do interesującej ich informacji.

Społeczność Instagramowiczów w Polsce wciąż rośnie i nic nie zapowiada zmiany tego trendu. Coraz częściej utworzenie profilu swojego sklepu / marki, to konieczność, szczególnie jeżeli nasi klienci to młodzi ludzie. Prowadząc Insta-profil warto pamiętać, że działamy głównie na wyobraźnię, a główną formą przekazu jest zdjęcie – niech więc będzie ono dobrej jakości, możemy także repostować foty innych Instagramowiczów (zawsze informując o źródle).  Musimy to robić regularnie i najlepiej, jakbyśmy znaleźli swój własny styl, aby zachować spójność całego profilu – ważne, aby był on także spójny z naszymi innymi profilami, stroną www (kolorystyka, fonty). Ze względu na brak linków na Instagramie musimy być bardzo uważni i na bieżąco odpowiadać na pytania klientów – szczególnie często zdarzają się te o produkty, dużym ułatwieniem będą tu narzędzia oferujące utworzenie klikalnej wersji profilu. Przy tym wszystkim, nie możemy zapominać o 7 podstawowych zasadach korzystania z Insta, a także powinniśmy wspierać się dodatkowymi narzędziami umożliwiającymi np. tworzenie ciekawych grafik, filmików, pomagającymi w analityce itp. Większość z nich posiada darmowy okres próbny lub zezwala na korzystanie z ograniczonej wersji systemu.

 

Leave a Reply