INSTAGRAM STORIES

INSTAGRAM STORIES

Instagram właśnie wprowadził Instagram Stories, nową funkcjonalność, która pozwala użytkownikom dzielić się wszystkim momentami z ich życia. Zdjęcia i filmy pojawiają się w formie slajdów i znikają po 24 godzinach. Brzmi znajomo? Nie przypadkiem porównuje się Instagram Stories do Snapchata.

W rzeczywistości, nawet Kevin Systrom, Instagram CEO nie zaprzecza. W rozmowie z TechCrunchem niespodziewanie przyznaje – „to wszystko zasługa Snapchata”.

Snapchat jest teraz tak popularny, że generuje około 7 miliardów klipów dziennie do 100 milionowej publiczności. Dla porównania, Facebook generuje 8 miliardów klipów dziennie (czyli właściwie porównywalnie do Snapchata) przy 15-krotnie większej liczbie użytkowników. Nic więc dziwnego, że Instagram, który jest własnością Facebooka, nie chce pozostać w tyle.

Jednak co to oznacza dla użytkownika? Szczególnie dla marek, influencerów i content managerów? Powinni pozostać przy Snapchat Stories, przerzucić się na Instagram Stories? Czy korzystać z obu?

Nagle to, co działo się za kulisami, czy zabawne snapchatowe filtry opanowały Internet i stały się częścią strategii social mediów. Marki zakładają konto na Snapchacie by być bliżej swoich klientów. Nic więc dziwnego, że Instagram powołał do życia Instagram Stories.

Instagram Stories

Jeśli masz przyzwoitą publiczność na Snapchacie, to na pewno ciężko pracowałeś na nią, aby ją zbudować. Nie jest bowiem tak łatwo znaleźć obserwujących. Jedynym sposobem, aby zobaczyć to, co dzieje się na Snapchacie jest dodanie danej osoby do znajomych i do tego trzeba znać czyjąś nazwę użytkownika. Do tego nie ma na Snapchacie wyszukiwarki tagów. Dlatego bardzo często marki dodają snapchatową nazwę użytkownika na Instagramie (do bio), wrzucają posty z zajawką lub posty z duszkiem.

W porównaniu ze Snapchatem, Instagrm Stories są bardziej publiczne. Nie musisz kogoś obserwować, jeśli chcesz zobaczyć co ma na profilu. Wystarczy, że najedziesz na awatara, a zawartość sama się pojawi.

Jeśli używasz Snapchata, Insatgram Stories nie będzie właściwie niczym nowy dla Ciebie.

  1. Kliknij plus w lewym, górnym roku.
  2. Zrób zdjęcie klikając na przycisk na dole lub przytrzymaj ten przycisk jeśli chcesz nagrać video.
  3. Jeśli chcesz coś dorysować na zdjęciu, użyj ustawień w prawym górnym rogu.
  4. Dodaj filtr, przesuwając w lewo lub w prawo.
  5. Dodaj zdjęcie lub film do Twojej kolekcji używając przycisku na dole.

Największą zaletą Instagrama, jest to, że nie trzeba od początku budować publiczności. Możesz dzielić się wyglądającymi na Snapchata treściami z Twoimi fanami na Instagramie. Wprawdzie Instagram nie ma jeszcze snapchatowych filtrów, na punkcie których wszyscy oszaleli. Ale pewnie to tylko kwesta czasu.

Processed with VSCO with hb1 preset

Jednak trudno unikać wrażenia, że mimo wszelkich starań Instagram nie jest Snapchatem. Różni te aplikacje styl prowadzonych konwersacji, cel jest inny (lub przyjemnej był przy tworzeniu aplikacji), oba media społecznościowe różnią się także grupą docelową. Na Instagramie zamieszczamy piękne zdjęcia, Snapchat służy do uwieczniania bardziej realistycznych momentów w naszym życiu. Dzielimy się tu bardziej zabawnymi momentami (zamiana twarzy, filtry, selfie). Poza tym 73 % użytkowników Snpachata to Millenialsi, podczas gdy Instagram uderza do trochę starszego pokolenia.

Instagram Stories to łatwy (i przyjemny) sposób na budowanie zaangażowania wśród obserwujących. A dla tych marek, które nie korzystają ze Snapchata – to może być dobry powód, aby wejść ze społecznością w interakcje – pokazuj nowe produkty, odpowiadaj na pytania klientów (możesz nawet  używać Instagram jako formę kanału obsługi klienta).

Aby pomóc w podjęciu decyzji – należy pamiętać, że tu tak naprawdę nie chodzi o liczby. Chodzi bardziej o budowanie społeczności i zaangażowania. Każda marka, produkt czy usługi są różne. Jeśli do tej pory radziłeś sobie na Snapchacie – tak trzymaj! Jeśli Twoi obserwujący są nieco starszą publiczności niż grupa na Snapchacie, warto zastanowić się nad nową strategią na Instagrama.

Dowiedz się więcej jak angażować użytkowników na kanałach społecznościowych.

Leave a Reply