INFLUENCERZY VS. REKLAMA – CO JEST LEPSZE DLA TWOJEJ FIRMY?

INFLUENCERZY VS. REKLAMA – CO JEST LEPSZE DLA TWOJEJ FIRMY?

Od momentu kiedy Facebook w 2012 roku kupił Instagrama za okrągły miliard dolarów, wielu zaczęło sobie zadawać pytanie (w tym głównie akcjonariusze spółki) kiedy Instagram wykorzysta ogromny potencjał reklamowy bardzo zaangażowanej społeczności.

Pierwsze reklamy pojawiły się na Instagramie w 2013 r. na terenie Stanów Zjednoczonych. Marki, które promowały się na Instagramie dzięki sponsorowanym treściom to m.in.: Adidas, Ben & Jerry’s, Burberry, General Electric, Lexus, Levi’s®, Macy’s, Michael Kors, PayPal. Instagram zdecydował się także uruchomić możliwość reklam w formacie video w 2014 roku. Z tej możliwości skorzystały Disney, Activision, Lancome czy Banana Republic.

IMG_0538 (1)

W ostatnich dniach na Instagramie mogliśmy zobaczyć takie posty.

Jaka była skuteczność działań reklamowych na Instagramie? Levi’s dotarł do 7,4 miliona użytkowników w USA, Maybelline osiągnął 2,4x wzrost sprzedaży promowanego produktu (Instagram był tylko częścią akcji marketingowych), a 17% więcej badanych rozpoznało nowy smak lodów Ben&Jerry’s. Pierwsza kampania Micheala Korsa na Instagramie wygenerowała:

  • 33 000 nowych polubień profilu
  • 4 razy więcej polubień niż niepromowane posty
  • 6,15 miliona wyświetleń

Jako pierwsza marka, promująca się w ten sposób, zebrała też najwięcej negatywnych komentarzy od użytkowników aplikacji. W każdym Case Study przytaczanym przez Instagrama, reklamy w tym medium są tylko częścią bardzo rozbudowanego media mixu dla danej kampanii.

komentarze pod postem na Instagramie Michaela Korsa

Komentarze pod pierwszym sponsorowanym postem Michaela Korsa. Źródło: AdWeek

Czy wprowadzenie możliwości reklam dla szerszego grona marketerów w tym roku coś zmieni na Instagramie? 

Reklamy ​będą dostępne​ w modelu aukcyjnym (więc w 90% wygrają bogate marki, które będzie stać na ostrą rywalizację). W przypadku postów sponsorowanych będą mogły pojawić się przyciski “Kup teraz”, “Zainstaluj”, “Zapisz się”. Będą one targetowane tylko ze względu na wiek, płeć i lokalizację użytkownika, czyli dość ogólnie. W przypadku kampanii, które już się odbyły w Stanach, sponsorowane posty były wyświetlane jednej osobie tylko raz. Instagram ani Facebook nie informują jak to się będzie odbywać teraz. Reklamy na Instagramie będą miały na celu głównie pozyskanie nowych obserwujących czy zwiększenie świadomości marki pośród określonej grupy docelowej.

Przed pojawieniem się możliwości reklamowania, inne marki decydowały się na akcje angażujące Instagramowych influencerów – osoby, które właśnie na Instagramie zdobyły największą popularność, niekoniecznie blogerów czy youtuberów, dla których Instagram stał się po prostu kolejnym kanałem komunikacji z fanami.

 

Reklama czy influencer?

Pojawia się pytanie – które działanie jest bardziej skuteczne. Reklama czy akcje z influencerami? Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi – to zależy.

wpływowi użytkownicy Instagrama

Influencerzy czy reklamy? Co lepiej zadziała na użytkowników Instagrama? Żródło: Shutterstock

Wyniki reklamowych działań przytoczone wyżej robią wrażenie? Nie wiemy jednak jaki był budżet przeznaczony na akcje sponsorowanych postów. A co z opinią o marce? Pod promowanymi treściami zebrało się mnóstwo negatywnych komentarzy, porównań do Facebooka czy gróźb zaprzestania używania aplikacji. I tutaj pojawia się problem – jak zareagują użytkownicy na masowe pojawianie się reklam w aplikacji.

Dlatego też niektóre marki mogą bardziej skorzystać na współpracy z influencerami. Trend zapoczątkowany za oceanem, gdzie po blogerach przyszedł czas na instagramowych influencerów stał się atrakcyjny nawet dla największych marek.

Kampania Mercedesa w Stanach Zjednoczonych, która angażowała do promocji tańszego modelu CLA pięciu fotografów z ciekawymi kontami na Instagramie wygenerowała:

  • 16% wzrost sprzedaży
  • 2 miliony polubionych zdjęć
  • 87 milionowy zasięg

Branża mody zdaje się też zauważać potencjał mniej oczywistych ambasadorów marki. Ostatnia współpraca marki &Other Stories (należącej do H&M) i niezbyt znanej poza branżą stylistki Ady Kokosar. Wspólnie z marką utworzyła nowe konto na Instagramie adakokosarstories aby promować nową kolekcję na sezon jesień/zima 2015.

Idealnym przykładem budowania świadomości marki na Instagramie jest GoPro – z początku głównie kojarzeni ze sportami ekstremalnymi i bardzo alternatywnymi sposobami spędzania czasu. Dzięki konkursom na Instagramie powstaje dziennie mnóstwo postów tworzonych przez użytkowników. Marka promuje się wśród grupy docelowej – hashtag #GoPro został użyty już prawie 15 milionów razy, a sam profil obserwuje 6,3 miliona użytkowników.

 

Co wybrać?

Jeżeli chcemy dopiero budować Instagrama marki, promowanie postów powinno się sprawdzić. Powinno, bo wciąż nie znamy cen i dostępności kampanii. Jedno jest pewne – duże biznesy na pewno będą korzystać z tej formy promocji i przewidywania o sprzedaży reklam na Instagramie na poziomie 2 miliardów dolarów w 2017 roku nie są liczbami z kosmosu.

W przypadku gdy bardziej zależy nam na tworzeniu pozytywnego wizerunku marki wśród użytkowników Instagrama reklamy mogą pokrzyżować te plany. W takim wypadku treści tworzone przez użytkowników wydają się być lepszą formą promocji, która pomoże nie tylko dotrzeć do nowych odbiorców marki, ale także pielęgnować relację z dotychczasowymi fanami.

Pojawienie się reklam na Instagramie nie jest rewolucją – raczej ewolucją aplikacji. Wprowadzenie tego mechanizmu stwarza nowe możliwości dla marketerów, ale nawet najlepsza reklama nie zastąpi rekomendacji znajomego, czy też osoby, którą obserwuję na Instagramie. To co do tej pory wyróżniało aplikację, to autentyczność przekazu, prostota użytkowania i oryginalne treści. Jeśli zależy nam na tym, aby klienci nam ufali i chcieli dalej oglądać nasze posty musimy umiejętnie opowiadać im naszą historię wykorzystując zarówno reklamy, jak i wsparcie wpływowych użytkowników!

[mc4wp_form]

Leave a Reply