EURO 2016 W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

EURO 2016 W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Wiele postów w mediach społecznościowych wrzucanych podczas Euro 2016 to idealny przykład strategii marketingowych, które opierają się na działaniach prowadzonych na bieżąco. Akcje wymagają dużej czujności, refleksu i zaangażowania. Marka musi zareagować w czasie rzeczywistym na aktualne zdarzenia i zachowania potencjalnych klientów.

Istotnym do zobrazowania możliwości real time marketingu jest jeden z postów sieci supermarketów Piotr i Paweł na Facebooku. Asysta przy pierwszym golu dla polskiej reprezentacji sprawiła, że o Bartku Kapustce zrobiło się bardzo głośno. Marketingowcy  z Piotra i Pawła popisali się świetnym refleksem w chwili gdy został strzelony gol. Przygotowany przez nich post zawierał obrazek, który informował odbiorców, że kapustka to najprawdopodobniej najlepiej sprzedające się warzywo po meczu Polska-Irlandia Północna na Euro 2016.

IMG_0747

 

Chociaż samo przesłanie facebookowego wpisu nie należało do najoryginalniejszych, to jednak działanie marki zdobyło uznanie odbiorców ze względu na swoją szybkość i trafność w reakcji na sytuację. Post dostał ponad 3,5 tysiąca polubień. Wymyślony i wrzucony do sieci w ciągu kilku minut sprawił, że o supermarkecie Piotr i Paweł i jego produkcie mówi się jeszcze kilka dni po meczu. Przykład ten pokazuje, jak wiele możliwości daje komunikacja z odbiorcami w czasie rzeczywistym i jakie rezultaty może przynieść utrafienie w ich nastroje w danym momencie.

 

Jak marki radzą sobie podczas Euro 2016?

Carlsberg i Coca Cola chciały na początek nagrodzić swoich potencjalnych klientów rozdając im bilety. Ale nic za darmo. Producent gazowanego napoju rozdaje bilety w zamian za poświęcenie czasu i wzięcie udziału w zabawie i quizie. W centrum uwagi postawiono taksówkę, którą trzeba było znaleźć w Londynie. Coca Cola informowała o przybliżonej lokalizacji na mediach społecznościowych. Każdy kto pojawił się na miejscu brał udział w krótkim quizie, w którym wygraną były bilety na Euro. Natomiast producent piwa wypuścił filmik promocyjny, w którym relacjonuje przebieg akcji z biletami. Kampania kręci się wokół stereotypowego podejście do ankieterów. Każdy ich unika. A tym bardziej, że zamiast kilku minut chcą zabrać 90 min z naszego cennego czasu. Sytuacja się zmienia, gdy za wolny czas „płaci się” biletami na Euro.

 

Fani Nike na Snapchacie mogą scalić twarz z samym Cristiano Ronaldo jako element wspomagający kampanię „Switch”. Nike wykorzystuje moc Snapchata na fali Euro 2016 poprzez specjalny filtr. Sportowa marka wypuściła 5-minutowy  filmik, w którym portugalska gwiazda piłki nożnej zamienia się przez przypadek ciałem z młodym angielskim kibicem. Video na Youtube było oglądane już prawie 27 milionów razy w przeciągu zaledwie kilku dni! To część większej kampanii pt. „Spark Brilliance”, aby pokazać miłośnikom piłki nożnej, że jeden moment może zmienić wszystko. Dopełnieniem kampanii jest właśnie akcja na Snapchacie, która każdemu pozwala wymienić się twarzą z Ronaldo.

 

 

Untitled design

 

Twitter w specyficzny sposób zdecydował się zaakcentować swoją obecność podczas Euro2016. Tak jak na wielu innych imprezach sportowych, serwis uruchomił specjalne emotikonki. Każdy z krajów biorący udział w Euro ma swój hasztag i flagę. Dodatkowo serwis połączył siły z Orange aby oświetlić wieżę Eiffla kolorami z flag, które akurat dostaną najwięcej wsparcia w danym dniu. Orange analizuje ruch i działania fanów na Facebooku, Twitterze i Instagramie poprzez monitorowanie liczby hasztagów np. #ENG dla Anglii, czy #FRA dla Francji. 10 minut po zakończonym dniu wieża Eiffla przemienia się w wyjątkowy pokaz świateł.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć zaangażowanie, najlepszy tweet pojawi się na wieży dając szanse każdemu kibicowi wrzucić swoje 140 znaków na najbardziej rozpoznawalny punkt we Francji. Twitter ściśle współpracuje również z oficjalnym kontem @UefaEuro pozwalając fanom zadawać pytana do gwiazdy każdego meczu używając @AskMoTM (ask Man of the Match).

 

 

 

 

 

Co pomoże w zaangażowaniu użytkowników?

  • Stwórz niezapominanie doświadczenia, które są istotne dla fanów. Spraw, żeby poczuli się częścią gry.
  • Musisz być jak najbardziej autentyczny, przecież zależy ci na zaangażowaniu. Nie chcesz brzmieć zbyt reklamowo.
  • Każdy post to zachęta do zaangażowania się.
  • Nagradzaj zaangażowanie, postaraj się, żeby użytkownicy udostępniali treści dalej.
  • Wybierz najlepszy kanał społecznościowy na przeprowadzenie akcji.
  • Buduj relacje z użytkownikami, angażując ich do kolejnych etapów gry czy konkursu.
  • Stwórz krótkie i atrakcyjne treści, tak aby zwrócić uwagę.
Untitled design

 

W przygotowaniu strategii działań na Instagramie pomoże Ci nasze szkolenie. Sprawdź program, zapisz się, a my wyślemy Ci więcej informacji! Liczba miejsc ograniczona!

Zapisz

Leave a Reply