BRANŻA KOSMETYCZNA W OBLICZU MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH

BRANŻA KOSMETYCZNA W OBLICZU MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Poszukujemy szczegółowych informacji na temat kosmetyków w mediach społecznościowych. Coraz częściej marki z segmentu beauty uczą się reagować na zmiany poprzez bliskie relacje z klientami właśnie poprzez kanały społecznościowe. Korzystają z pomocy influencerów i  aktualnych trendów, przyspieszając tempo działań marketingowych. Nie przypadkowo, globalny przemysł kosmetyczny wart będzie 675 miliardy USD do roku 2020. Jakie są więc media społecznościowe w beauty?

XX wiek w reklamie kosmetyków oznaczał zaangażowanie zmysłów. W 1971 roku Yves Saint Laurent stanął nago przed kamerą, jako element promocji swoich pierwszych perfum dla mężczyzn Pour Homme. Lata 90. onieśmielały konsumentów, zwłaszcza marka Kanebo, która zaserwowała reklamy szminki zapraszając do współpracy aktora Kimurę Takuye. Dziś po każdym większym tygodniu mody, Internet wybucha od szumu medialnego poświęconego nowościom z branży kosmetycznej i odzieżowej. Choć może to nie odpowiednie sformułowanie. Więcej czasu poświęca się tendencjom cyfrowym: jakie trendy pokochał Instagram? Kto został okrzyknięty najbardziej wpływową osobą w mediach społecznościowych? I jakie marki wygrały konkretną edycję tygodnia mody?

Jak zmieniła się scena przemysłu kosmetycznego od pojawienia się mediów społecznościowych?

 

SIŁA INDYWIDUALISTÓW

92% konsumentów darzy największym zaufaniem rekomendację produktu, gdy polecił ją ktoś z kręgu znajomych lub ktoś znany. Post blogera lub celebryty wydaje się być prawdziwszy od kampanii reklamowej za milion dolarów stworzonej z myślą o magazynie mody (więcej o tym, co zmieniło się w świecie mody od momentu zaangażowania mediów społecznościowych tutaj). Działa tu mechanizm bardzo personalnej rekomendacji, pierwszo-osobowa narracja i doświadczenia „z życia wzięte”.

media społecznościowe w beauty Kylie Jenner Lip Kit, $29, wyprzedały się w ciągu zaledwie kilku minut. A gdy Kylie umieściła na swoim profilu zdjęcie, gdzie w tle pojawiły się kosmetyki irlandzkiej marki Cocoa Brown, dostało ono ponad milion polubień.

Wystarczy jeden post zamieszczony przez influencera, aby dotrzeć do milionów ludzi w kilka sekund. To ważny sygnał, nie tylko dla marek z młodą grupą docelową, ale także firm, które celują w zupełnie inny target. Nawet Estee Lauder zdecydowało się na podpisanie kontraktu z Kendall Jenner, co oczywiście okazało się ogromnym sukcesem.

Kanały społecznościowe mają siłę, aby wygenerować popyt. Amazonian Clay Matte Palette od Tarte podwoiła sprzedaż gdy marka zaczęła współpracę z 12 influencerami. Vlogerka Vegas Nay pomogła marce stać się jednym z głównych graczy w segmencie beauty.

 

SIŁA VIDEO

Wraz z platformą YouTube, skupiającą amatorów branży kosmetycznej, luka pomiędzy nimi, a profesjonalistami w świecie beauty stopniała w mgnieniu oka. Internet bogaty jest w treści podobne do historii Michelle Phan, która pierwsze video zamieściła kilka lat temu. Phan właśnie wydała książkę, ma na koncie współpracę z Lancome i i założyła serwis beauty-box. Media takie właśnie jak YouTube, Instagram czy Twitter osiągnęły sukces w świecie ogromnej ekskluzywności i wytworzyły raj wspólnotowego dzielenia się wiedzą. Mimo to marki premium z segmentu beauty nie pozostają w tyle. Według raportu Fashion Beauty Monitor, 10 na 25 filmików video poświęconych urodzie opublikowanych między styczniem i majem 2015 została wyprodukowana właśnie przez marki kosmetyczne.

media społecznościowe w beauty Zmiany w krajobrazie segmentu urody, zainicjowane i kształtowane przez media społecznościowe tylko udowadniają, że czasy bilbordów i reklam w czasopismach minęły na korzyść klipów video. W 2015 roku ponad 1.78 miliona filmów poświęconych urodzie zostało opublikowanych na samym tylko YouTube.

Memebox to e-commerce wśród kosmetyków koreańskich. Marka właśnie stworzyła piękną wizualnie reklamę – karuzelę i video na Instagram by budować zaufanie wśród fanów kosmetyków na całym świecie. Marka uruchomiła linię PonnyEffect we współpracy z popularną wizażystką Pony by pomóc młodym inowym klientom nauczyć się technik wizażu prosto z czerwonego dywanu.

 

 

https://www.instagram.com/p/BE71he8QkPg/

Zamiast historii marki, pokolenie Y i Z woli spontaniczne działania uchwycone na Snapchacie, takie jak np. modelki off-duty, które dzielą się śmiesznymi zdjęciami. Marki powinny polegać na komunikacji z konsumentami w czasie rzeczywistym, aby zawęzić interakcje.

 

SIŁA OBRAZU

Konsumenci już od dawna używają mediów społecznościowych aby uzyskać porady kosmetyczne i inspiracje, zwłaszcza jeśli chodzi o nowe trendy w modzie i urodzie. Wizualnie kreatywna platforma taka jak Instagram pozwala autentycznie zaangażować się z klientami. Maybelline New York używa profilu na Instagramie do zwiększenia świadomości marki i sprzedaży produktów.

https://www.instagram.com/p/BEAzHQBFjsN/?hl=en

media społecznosciowe w beauty Potencjalni klienci przewijają zdjęcia na Instagramie w poszukiwaniu inspiracji, pozyskując wiedzę i umiejętności o tym, co i jak nosić (czy kolor paznokci Fiji jest wciąż modny, czy nadszedł czas już na Biscuit?) Media społecznościowe stały się pośrednim kanałem wsparcia sprzedaży. Konsumenci już nie czekają na podsumowania kolekcji, nie polegają na tradycyjnych formach reklamowych w celach pogłębienia wiedzy. Czytają recenzje, obserwują blogerów z segmentu urody, oglądają tutoriale i uczestniczą w dyskusjach na forach tematycznych. Media społecznościowe pozwoliły klientom na bezpośredną komunikację z marką. W przeszłości, jedynym sposobem, aby dowiedzieć się o technikach makijażu była przede wszystkim edukacja z książek i ilustracji. Teraz platforma kosmetyczna Powder, skupia się na dzieleniu się z użytkownikami zindywidualizowanymi poradami kosmetycznymi, by zachęcić ich do zakupów.

 

SIŁA TREŚCI

Wszystko kręci się wokół treści. Większa ilość zdjęć i treści edukacyjnych  powstaje po to, aby na podstawie użytecznych informacji zakończyć proces decyzyjny potencjalnego klienta zakupem produktu.

media społecznościowe w beauty Wiele marek, nie tylko z segmentu beauty, wprowadza nowe produkty co kilka tygodni. Mimo to, oczywiście trendy nie powstają tak często (choć obserwując scenę mody, może się wydawać inaczej). Jednak, gdy się pojawiają, istotnym jest, aby skupić się na trendach, które mogą zainicjować zaangażowanie klientów. Może to się odbyć poprzez optymalizowanie treści przez influencerów czy nawet szybko ustawiony mailing. Nars ponownie wykorzystuje niektóre posty, tylko po to, aby wstrzelić się w trendy. Na fali popularności wystawy Alexander McQueen w Muzeum V&A w Londynie, marka kilkakrotnie pubikowała na Instagramie zdjęcia kosmetyków z kolekcji Nars x Steven Klein, wizualnie podobnych do stylistyki projektanta. Benefit płynąc na trendzie na strobing, wysyłał blogerom zapakowane produkty z nazwą „Strobe Your Ego”.

 


Media społecznościowe wymogły na markach bezpośredniość relacji i natychmiastowość treści. To nie tylko Instagram, ale Snapchat i Periscope. Zmiana w treściach, jakie marka produkuje, polega na zrezygnowaniu z dopracowanych artykułów i sesji zdjęciowych na rzecz autentycznego wglądu w proces kreacji, np. wejścia na backstage i podglądania jak wygląda typowy dzień z życia modelki. To coś w rodzaju streamingu z życia marki a nie forma idealnie wyprodukowanych zdjęć ze świata mody i urody.

 

SIŁA MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Wzrost znaczenia mediów społecznościowych zaważył na zmianie sił w branży. Te operujące tylko w sieci (ColourPop, Sigma Beauty, Dose of Colours), które nie mają się na co dzień co mierzyć z markami takimi Revlon czy L’Oreal są na tym samym poziomie umiejętności sprzedażowych właśnie poprzez kanały mediów społecznościowych.

media społecznościowe w beauty To również czasy, w których kosmetyki są projektowanie i tworzone z myślą o platformach online. Marka Juice Beauty wymyśliła maskę, która kontrastuje z odcieniem skóry, mając na uwadze, to jak to będzie wyglądało na instagramowym zdjęciu. Media społecznościowe złożyły zamówienie na zupełnie nowy rodzaj kosmetyków, Make Up For Ever stworzył nowe produkty, za pomocą których można uzyskać takie efekty jak używając filtrów z Instagrama. Podkład założony na twarz wygląda tak, jakby użyto aparatu cyfrowego z filtrem. Platformy społecznościowe, takie jak YouTube czy Instagram zmieniły rynek kosmetyków i sposób w jaki konsumenci kupują.

Co będzie kolejnym trendem w mediach społecznościowych? To mogą być czasy profesjonalnych produktów do pielęgnacji włosów lub masek na twarz. Liderem w tej dziedzinie jest marka Vidal Sassoon, która w wyjątkowy sposób połączyła modę i design by zwrócić uwagę młodego pokolenia w Hong Kongu i Tajwanie.

Trend Ahead – Chic sketch of wearable hair fashion #VS #vidalsassoon #hairsketch #Designmyhairstyle #Catwalkpotential

A post shared by Vidal Sassoon HK (@vs_sassoon_hk) on


Żyjemy w świecie, w którym, aby wyróżnić się z tłumu należy wykazać się niepowtarzalną osobowością i mieć umiejętność zwracania uwagi młodszego pokolenia. Marka L’Oreal Paris, w instagramowej kampanii w Kanadzie za cel obrała podniesienie świadomości marki. Kolorowe zdjęcia kampanii zwiększyły zarówno sprzedaż jak i ruch porad kosmetologicznych związanych z marką.

Na co więc jeszcze czekacie?

Zapisz

Leave a Reply