4 NAJWAŻNIEJSZE TRENDY W SOCIAL MEDIA W 2017

4 NAJWAŻNIEJSZE TRENDY W SOCIAL MEDIA W 2017

Jak scena social mediów będzie wyglądać w 2017 roku? Jak marki będą używać kanałów społecznościowych do budowania zaangażowania wśród swoich fanów? Przedstawiamy Wam 4 główne trendy w 2017 w branży social media. 

 

VIDEO RZĄDZI ŚWIATEM!


Nie tylko YouTube zyskuje większe uznanie wśród kanałów społecznościowych, ale także Facebook chce aby użytkownicy skupiali większą uwagę na video. Nawet statyczną infografikę można zamienić w dynamiczny film!

trendy 2017Co może odstraszać w produkcji video w mediach społecznościowych? Wszyscy wiemy, że stworzenie filmu wymaga więcej czasu na przygotowanie, jest droższe w produkcji, szczególne jeśli mówimy o treściach dobrej jakości. Jednak prędzej czy później wymówki typu “trzeba być ekspertem w dziedzinie produkcji filmowej, aby stworzyć dobry film” przestaną działać. Na zachęcenie dodamy, że Facebook już od dłuższego czasu docenia content w postaci video na żywo i  i na podstawie jego oglądalności określa poziom zaangażowania między użytkownikiem a marką.

Pomimo wielkiego zamętu spowodowanego produkcją video w mediach społecznościowych wciąż większość marek (74% ankietowanych) jeszcze nie zaczęła nawet eksperymentować z video na żywo. Jedynie 27% firm stworzyło video na żywo w 2016 roku!

Biorąc pod uwagę ogromny boom na video, które kanały społecznościowe zamierzasz rozwinąć w ciągu najbliższych 12 miesięcy?

 

Facebook to (wciąż) król!

 

Pomimo pewnych spadków w zasięgach organicznych Facebooka, rynek pozostaje stabilny. Prawie każdy social media ninja używa Facebooka (93%) i reklamy na Facebooku (91%). Nie ma co ukrywać – gdy się nie promujesz, nie licz na to, że organiczny ruch zdziała cuda!

Co więcej, Facebook to wciąż lider płatnego marketingu. Plasuje się na pierwszym miejscu wśród platform społecznościowych, na których wydawane są pieniądze na reklamę. Następnie znajduje się Twitter i Instagram. Co ciekawe, różnica między Facebookiem a Twitterem jest dość duża. Facebook uzyskał 91%, a Twitter – 34%, natomiast trzeci w kolejności, Instagram: 27%.

Marketing w mediach społecznościowych wydaje się być podstawą w budżetach w większości firm. W 2016 roku, 42% ankietowanych zwiększyła inwestycję w social media w stosunku do roku 2015, a tylko 7% zredukowało swój budżet na marketing w mediach społecznościowych.

trendy 2017

Obsługa klienta w mediach społecznościowych przykuwa więcej uwagi!


Jak długo klienci muszą czekać na odpowiedz od Ciebie? Badania podpowiadają, że jeśli więcej niż 4 godziny, spowoduje to tylko ich zniechęcenie do marki…

Niektóre marki zdały sobie już sprawę, że sprawna obsługa klienta w mediach społecznościowych jest bardzo istotna dla wizerunku. W rzeczywistości, 1 na 5 firm bierze pod uwagę założenie kolejnego kanału społecznościowego tylko po to, aby być bliżej swoich klientów i móc odpowiadać na ich indywidualne zapytania. 

 

Snapchat i Instagram Stories budzą największe zainteresowanie!

 

Wszyscy są podekscytowani rosnącym potencjałem Instagrama i Snapchata. ¼ respondentów (tych, którzy do tej pory ich nie mieli) wyraziła chęć założenia przynajmniej jeden z tych kanałów w nadchodzącym roku.

Pomimo tego, 71% marek biorących udział w badaniu zleconym przez Buffer nie stworzyła ani jednego Snapchat Stories ani Instagram Stories.

t

 

Wykres pokazuje dwa główne wnioski z badania:
1)Tylko niektóre marki zdecydowały się na komunikację za pomocą Snapchat/Instagram Stories.

2) Instagram jest bardziej popularny do tworzenia “stories” niż Snapchat.

trendy 2017

Czy masz social-mediowe postanowienia noworoczne?  

Leave a Reply